'40 milyar rahat çevrilir'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 36-40 milyar dolarlık bir dış ticaret açığının, 'rahatlıkla çevrilebilecek' bir açık olduğunu söyledi. Tüzmen, CNR Expo Fuar Merkezi'nde düzenlenen 21. Uluslararası Mücevher...

İSTANBUL - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 36-40 milyar dolarlık bir dış ticaret açığının, 'rahatlıkla çevrilebilecek' bir açık olduğunu söyledi. Tüzmen, CNR Expo Fuar Merkezi'nde düzenlenen 21. Uluslararası Mücevher, Takı, Gümüş, Saat ve Malzemeleri Fuarı'nın açılışının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Tüzmen, ÖTV değişikliğinin, kuyumculuk sektörü üzerindeki etkisinin kötü olduğunu belirtti. Maliye Bakanlığı'nı ikna etmenin kolay olmadığını, dünyanın bütün yerlerinde maliye bakanlarının zor ikna edilen bakanlar olduğunu ifade eden Tüzmen, "Ama tabii sektörün durumu da ortada. Bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Aklın yolu bir. Serbest bölgelerdeki düzenlemelerde de, vergi muafiyetleri ortadan kaldırılınca ciddi bir daralma yaşandı. Tahmin ediyorum sayın Bakanımız da elindeki istatistiksel veriler çerçevesinde doğru olan kararı verecektir" dedi.
'Kendi Çin'imizi yaratalım'
Kürşad Tüzmen, firmaların yatırımlarını Çin'e kaydırmasıyla ilgili olarak da, girdi maliyetlerinin yüksekliğinin bazı firmaları buna yönlendirdiğini söyledi. Bakan Tüzmen, "Kendi Çin'imizi kendi ülkemizde yaratabilirsek, işgücü maliyetlerini aşağı doğru çekip, finansman maliyetlerini dünya fiyatlarına getirirsek o zaman üretim dışarı kaymaz" diye konuştu.
Cari açıkla ilgili başka bir soru üzerine Tüzmen, şunları söyledi:
"Toplam dış ticaretimize oranı yaklaşık yüzde 22'ler seviyesindedir ki rahatlıkla çevirebileceğimiz bir dış ticaret açığıdır. Bu sene 180 milyar doların üzerinde bir dış ticaret hacmimiz olacak. Bu dış ticaret hacmini biz rahat rahat çevirebileceğimiz bir hacim olarak görüyoruz. Türkiye'nin sağlıklı dış ticaret göstergesine kavuşabilmesi için, yaklaşık 6 milyar doların üzerinde ihracat ve 9 milyar doların altında ithalat gerçekleştirmesi lazım. Yani 36-40 milyar dolar arasındaki açık rahat çevrilebilir."
Öte yandan yazılı bir soru önergesini yanıtlayan Kürşad Tüzmen, Türk müteahhitlerin bugüne kadar yurtdışında 64 milyar dolarlık proje üstlendiklerini, bu işlerden 3.6 milyar dolarlık bölümünün gerçekleştirilemediğini kaydetti. (aa, Radikal)