400 milyon dolarlık ihracat hayal oldu

400 milyon dolarlık ihracat hayal oldu
400 milyon dolarlık ihracat hayal oldu
Gümrük müsteşarlarının soruşturması 400 milyon dolarlık hayali ihracatı ortaya çıkardı. 123 kişi hakkında suçduyurusu yapıldı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde birden düzenlenen “hayali ihracat” operasyonunda 400 milyon dolarlık hayali ihracat belirlendi. Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı’nın talimatıyla başlayan soruşturmayı yürütmek üzere Yüksekova’ya giden müfettişler, PKK takibiyle karşılaşınca, özelgüvenlik önlemleri devreye girdi. Müfettişler zırhlı araçlar ve jandarma özel timleri nezaretinde soruşturmayı tamamladı. Rapora göre 45 firma Halkalı, Ambarlı ve Esendere gümrük müdürlüklerinden hayali ihracat gerçekleştirdi. Hazırlanan rapor ve 123 kişi hakkında suç duyurusunda bulunulan soruşturma sonrasında Hakkâri ve Yüksekova’da diğer firmalar tarafından yapılan ihracat da mercek altına alındı.
Rapora göre Hakkâri ve Yüksekova mükellefi olan 45 firma Halkalı, Ambarlı ve Hakkari/Esendere gümrük müdürlüklerinden 400 milyon dolar tutarında hayali ihracat yaptı. Soruşturma Ankara’ya kadar uzandı. Firmaların Ankara’da Y.H isimli kişi tarafından kurulan paravan firmalardan sahte fatura temin ederek, hiçbir mal alım-satım yapmamasına karşın düzenlenen faturalarla hayali ihracat yaptığı saptandı. Müfettişler, firmaların belge üzerinde ihraç ettikleri eşya için yurtiçinden almış göründükleri tedarikçi firmalara ödeme yapmış gibi sahte banka dekontları düzenlediklerini, bu dekontların büyük çoğunluğunda da özel bir bankanın isim ve logosunu kullandıklarını ortaya çıkardı.
Bu firmaların, Ankara’daki yeminli müşavirler M.A.Ç. ve A.K. ile anlaşarak, Yüksekova Malmüdürlüğü ile Hakkâri Vergi Dairesi Müdürlüğü’nden 23 milyon dolar tutarında KDV iadesi aldıkları belirlendi.

SINIR KAPISI UYGUN DEĞİL
Müfettişlerin soruşturmaya temel olan raporunda ise Esendere Sınır Kapısı’yla ilgili dikkat çekici değerlendirmeler yer aldı. Burada kurulan sınır ticaret merkezinin altyapı ve fiziki koşullarının uygun olmadığı, personelin terör korkusu ve baskısı ile görevlerini sağlıklı yapamadıkları vurgulanan raporda, acilen gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini belirtildi. Raporda kaçakçılığın PKK tarafından organize edildiği belirtilirken, ayrıca Esendere sınır ticaret merkezinden İran’a yapılan birçok ihracat işleminin hayali olduğunu kaydedildi.

bigPara.com