41 yıllık 'hurda'cı kararı

41 yıllık 'hurda'cı kararı
41 yıllık 'hurda'cı kararı
1971 yılındaki bakanlar kurulu kararını gerekçe göstererek kamu kurumlarına hurda ihalesi yaptırmayan MKE, aldığı hurdaları kârla satıyor.
Haber: BURAK COŞAN / Arşivi

Hurdalarını satmak için ihaleler düzenleyen resmi daireler Makine Kimya Endüstrisi’nin (MKE) engeline takılıyor. Kamu kurumları ihaleler sonucunda hurdaların kilosunu 70 kuruştan satabilirken, Makine Kimya’ya 30 kuruştan veriyor. 1971 yılında çıkarılan bakanlar kurulu kararını gerekçe gösterek ihaleleri engelleyen Makine Kimya, en son yaklaşık 200 tonluk hurdayı ihaleye çıkaran Gaziantep İl Özel İdaresi’ne yazı göndererek ihaleyi iptal ettirdi.
120 bin liralık gelirden olduklarını söyleyen Gaziantep İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Cafer Yılmaz, “ Türkiye ’nin birçok ilinde İl Özel İdareleri başta olmak üzere kamu kurumlarında hurdalar birikti. Satmamızı engelleyen MKE, hurdaları da çok geç alıyor. Depomuzda yer kalmadı” diyor.
MKE engeline takılan bir başka belediye de Çayırova Belediyesi. Ellerindeki 12 araç için ihale açtıklarını anlatan Çayırova Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mustafa Bölükbaşı, ihalenin öğrenilmesinden sonra MKE tarafından ihalenin yapılamayacağına dair yazı gönderildiğini ifade etti. Bölükbaşı, “İki kurum da devlet kurumu olduğu için para kazanamadığımız halde hurdalarımızı MKE’ye vermeyi kabul ettik. MKE’nin belirlediği fiyatları kabul ettik. Ancak iki senede zor teslim ettik. Hem işimizi engellediler hem de beklettiler” dedi.
İsmini vermek istemeyen MKE yetkilisi ise “Yasa yapıcı bu hurdaların toplanma işlemini MKE’ye vermiş. Biz de topladığımız hurdalar için ihale düzenleyip yüksek kâr ile satıyoruz. Kurumların itirazına neden olan fiyatlarda karışıklık yok çünkü devletin parası devlette kalıyor” dedi.

MKE’ye rağmen hurda satan var Makine Kimya’nın itirazlarına rağmen hurda ihalesini gerçekleştiren kurumlar da bulunuyor. Kayseri ve Osmaniye İl Müdürlüğü hurdalarını ihale yoluyla satanlar arasında. Yetkililer, yaptıkları satışın tamamen yasal olduğunu ifade ediyor.
Kurumların itirazı fiyata 1971’deki bakanlar kurulu kararına göre MKE’nin 6 ayda bir piyasa etütlerine dayanarak yapacağı tespit ve teklif ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca kabul edilecek fiyatlarla satış gerçekleşiyor. Kamu kurumlarının itirazı kilo başına verilen 30 kuruşluk fiyattan kaynaklanıyor.