45 milyon doları yaktık yeni ihaleyi bekliyoruz

45 milyon doları yaktık yeni ihaleyi bekliyoruz
45 milyon doları yaktık yeni ihaleyi bekliyoruz
45 milyon dolarlık teminat yakan AKSA'nın patronu Cemil Kazancı, yeni açılacak elektrik dağıtım ihalelerine gireceklerini söyledi.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

ANKARA- Yılan hikâyesine dönen elektrik dağıtım özelleştirmelerinde teminatları yakan işadamlarından AKSA Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, “Teminatları yaktık çünkü ihaleler alındığında şartlar daha farklıydı” dedi. Dün süresi sona eren Anadolu dağıtımda da teminatı yakmaya karar veren Kazancı, toplamda 45 milyon dolarının yandığını söyledi. Özelleştirme İdaresi’ne yanan teminatları peşin ödediklerini söyleyen Kazancı, “AYEDAŞ’ta da teminatı yaktık. Çünkü ihaleleri alan bir, iki ve üçüncü sıradaki firmalar da yaktı, biz dördüncü sıradaydık, biz de yaktık, bize kadar sıra geldi” dedi. AYEDAŞ da AKSA mart ayı sonunda bir aylık ek süre istemişti. Bu süre dün doldu. 

İhalelerde fiyat düşecek
Yeni açılacak elektrik dağıtım ihalelerine gireceklerini söyleyen Kazancı, yeni ihalelerde fiyatın düşeceğini kaydetti. Kazancı, “Teminatları yaktık çünkü, ihaleler alındığında şartlar daha farklıydı. Dolar 1.42 idi şimdi, 1.78 TL. İhaleler yapıldığında tarifeler belirlenmemişti. Tarifeler belirlendiğinde, bu ihalelerin yapılamayacağı ortaya çıktı” diye konuştu.
Aksa Holding’in KKTC’de kurduğu fuel-oil ile çalışan santralı ile adanın elektriğinin yüzde 60’ını karşıladığını anlatan AKSA Yönetim Kurulu Başkanı Kazancı, 10 yıldır KKTC’de elektrik ürettiklerini söyledi. TPAO’nun ardından şimdi de petrol aramak için müracaat yaptıklarını dile getiren Kazancı, müracaatı yapan ilk özel sektörün kendileri olduğunu kaydetti.

AKSA nereye ne teklif vermişti?
Özelleştirme İdaresi 7 dağıtım bölgesinin ihalesini yaptı. Çılgın teklifler verildi ancak ihaleler sonuca ulaşamadı. Birçok şirketin verdiği teminat yandı. Dağıtım ihalelerinde en gözde olan bölge Boğaziçi Dağıtım için ilk sırada Mehmet Karamehmet ve Cemil Kazancı’nın kardeşi Mehmet Kazancı vardı. Bu ikilinin teklifi 2 milyar 990 milyon dolardı. AKSA 2 milyar 751 milyon dolarla ikinci sıradaydı. İstanbul Anadolu yakasında ise AKSA dördüncü sıradaydı. AKSA’nın teklifi 1 milyar 459 milyon dolardı. Trakya dağıtım bölgesinde AKSA ilk sıradaydı. Teklifi 622 milyon dolardı.

bigPara.com