460 milyon YTL'lik arsaya ilgi yoğun

Maliye Bakanlığı İstanbul Defterdarlığı tarafından 18 Ağustos'ta 460 milyon 550 bin YTL. bedelle satışa çıkarılacak İstanbul Zincirlikuyu'daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne ait 96.5 dönümlük arsaya yoğun ilgi olduğu öğrenildi.

İSTANBUL - Maliye Bakanlığı İstanbul Defterdarlığı tarafından 18 Ağustos'ta 460 milyon 550 bin YTL. bedelle satışa çıkarılacak İstanbul Zincirlikuyu'daki Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'ne ait 96.5 dönümlük arsaya yoğun ilgi olduğu öğrenildi.
İhale şartnamesi almak ve konuyla ilgili bilgilenmek amacıyla bugüne kadar İstanbul Defterdarlığı'na aralarında Türkiye'nin bazı büyük gruplarının da bulunduğu beş yatırımcı grubu başvurdu. Bu grupların ikisinin projede Dubaili ortaklarıyla yer almak istedikleri öğrenildi. Dubai ortaklı konsorsiyumlardan birinin Türk tarafının 'Ortağımızla birlikte Türkiye'de ticari gayrimenkul alanında 5 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz. Gerekli finansmanı kolaylıkla temin ederiz' dediği öğrenildi.
Ofer de ilgileniyor
İstanbul'un en kıymetli arsası olarak tanımlanan bu arsayla, Türkiye'nin Galataport projesiyle yakından tanıdığı İsrailli Ofer Grubu'nun da ilgilendiği belirtiliyor. Grubun bu projedeki yol ortağı yine borsacı Mehmet Kutman'ın Global Yatırım Holding'i olacak. Bu arada adı söz konusu arsanın talibi olarak geçen Dubai emiri Şeyh Maktum'un şirketi ve bu şirketin 'müstakbel ortağı' İstanbul Büyükşehir Belediyesi konuyla ilgili olarak henüz Defterdarlığa başvurmadı. Ancak bazı yatırımcıların bilgi almak için Maliye Bakanlığı'na başvurduğu, bazılarının da şartnameyi Gelirler Genel Müdürlüğü ile Defterdarlığın internet sitesinden aldıkları belirtiliyor.
İki belirsizlik var
Karayolları arsasıyla ilgili yatırımcıları ürküten iki konu var. Bunlardan birincisi İstanbul Mimarlar Odası'nın, Danıştay'a Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanan imar planının iptali için açtığı dava. Dava Oda'nın lehine sonuçlanırsa arsayla ilgili tüm hesapların yeniden yapılması gerekecek. Danıştay'daki davanın sonucunun ihalenin tamamlanmasından sonra Bayındırlık ve İskân Bakanlığı aleyhine sonuçlanması durumunda arsayı alan yatırımcı sıkıntılı günler yaşayacak. Paranın en az yüzde 25'ini yatırmış olacağı için mali açıdan zorlanacak. Çünkü ihale şartnamesinde bu özel durum hakkında bilgi verildiği için hukuki sorunları kendisi aşmak zorunda olacak ve hukuki sorunlar lehine çözülemezse elinde 'fazla işe yaramayan' bir arsayla ortada kalacak. Adının açıklanmasını istemeyen bir yatırımcı Amerikalı bazı şirketlerin kendisine 'birlikte girelim' teklifi getirdiğini belirterek "Ancak ben aşırı ihtiyatlıyım. Arsayı aldıktan sonra Danıştay'daki karar aleyhimize çıkarsa sıkıntı yaşayacağımız için şimdilik çekimserim" dedi.
Arsayla ilgili ikinci belirsizlik ise şartnamede arsada yapılacak projenin kongre merkezi ve otel olarak tanımlanması. Yatırımcıların önemli bölümü Karayolları arsasında bu tesislerin yanı sıra villa ya da son dönemin gözde konutları olan 'residence' yapmak istiyor. Ancak projenin şartnamedeki tanımının residence yapımına izin verip vermediği konusunda ortada bir şüphe var. Bu yüzden residence yapmak isteyen yatırımcımların ihaleye girmemeleri sürpriz olmayacak.
Gelir duble yollara
Arsanın satışından elde edilecek gelir, mal sahibi Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KMG) bütçesine aktarılacak. Karayolları Genel Müdürlüğü de geliri önceden açıklandığı gibi duble yol yapımında kullanacak.
460 milyon 550 bin YTL olarak biçilen değer, arsayı bugüne kadar Türkiye'de satışa çıkarılan en pahalı arsa yapıyor. Bu rakam üzerinden arsanın metrekare fiyatı 4.7 bin YTL'ye geliyor. 1998'den bu yana satışı gündemde olan Karayolları Genel Müdürlüğü 17 Bölge Müdürlüğü'nün Zincirlikuyu'daki arsası 2004'te 320 milyon YTL tahmini bedel üzerinden satışa çıkarılmış, fakat ihaleye katılan yatırımcı olmamıştı.
İki dev Türkiye'de
Ticari gayrimenkul alanında Avrupa'nın iki dev gayrimenkul yatırım şirketi Redevco ve Sireo sessiz sedasız Türkiye'ye geldi. Belçikalı Brenninkmeijer ailesine ait Redvco, ticari gayrimenkul alanında AB'nin en büyük şirketlerinden. Amsterdam merkezli şirket 1861'de kurulmuş.
Şirket Türkiye'de yasal mevzuatın öngördüğü veya öngöreceği sınırlar içinde gayrimenkul yatırımları yapacak, gayrimenkul projeleri geliştirecek ve inşaat faaliyetlerinde bulunacak.
Alman gayimenkul yatırım devi Alman Sireo da Türkiye ofisini kurdu. Merkezi BJK Plaza'da bulunan şirket AB'nin alanında önemli isimlerinden.