49 bin liraya al 43.8 bin lira vergi ver

49 bin liraya al 43.8 bin lira vergi ver
49 bin liraya al 43.8 bin lira vergi ver
Otomobili almakla masraflar bitmiyor. 49 bin liraya alınan bir otomobile benzin masrafının yanı sıra 5 yılda 43.8 bin liralık vergi ödeniyor.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Benzin üzerindeki vergi yükü tartışılırken, bir otomobil alınırken ve alındıktan sonra benzin, kasko gibi masraflar için ödenen vergiler bir arabanın fiyatına yaklaşıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı eski yöneticilerinin yeni açtığı bir site olan vergialgi.net sitesinde bir otomobil alındıktan sonra ne kadar vergi ödendiği hesaplandı. 49 bin liraya alınan bir otomobil için 5 yıl boyunca ödenen vergi 43 bin 814 lirayı buluyor. Bu hesaplamada; araba ilk alınırken ödenen 18 bin 543 liralık KDV ve ÖTV’nin dışında yıllık 7 bin 200 liralık benzin masrafının vergisi de bulunuyor. Yapılan masraflar karşılığında bir araba sahibi ilk yıl 23 bin 592 lira vergi ödüyor. Daha sonraki yıllar ise aldığı benzinin vergisi başta olmak üzere yıllık 5 milyar civarında vergi ödemesi yapıyor. Böylece 5 yılın sonunda bir araba sahibinin ödediği toplam vergi 43 bin 

814 lirayı buluyor. 

Otomobil alınırken ÖTV, KDV ve MTV ödeniyor. 49 bin liraya alınan ve motor hacmi 1.6 olan bir araba için 11 bin 127 lira ÖTV, 7 bin 416 lira KDV, 384 lira da MTV ödeniyor. Vergisiz olarak bu arabanın fiyatı 30 bin liraya denk geliyor. Bir aracın ortalama 5 yılda el değiştirildiği, yılda ortalama 20 bin kilometre yol katettiği, kasko ve trafik sigorta bedelinin yılda ortalama 1.100 lira, bakım ve diğer masraflar için de yıllık 750 lira masraf yapıldığı varsayımından yola çıkılarak yapılan hesaplamaya göre ödenen vergiler neredeyse arabanın fiyatına yaklaşıyor. 


bigPara.com

  ETİKETLER:

  Benzin

  ,

  KDV

  ,

  ÖTV

  ,

  MTV

  ,

  Araba

  ,

  Vergi

  ,

  lira

  ,

  Kasko

  ,

  sigorta

  ,

  site

  http://www.radikal.com.tr/109913010991304

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ama ne başlık! - ayhan fahri

  Sayın Neşe Karanfil eğer araba almaya karşı olan özentiyi kırmak istediği için bu başlığı attıysa, diyecek bir şeyimiz yok. Ama yazının içeriği ile hiçbir ilgisi olmayan bu abartılı başlığı atarak yazısının okunmasını sağlamaksa maksat,buna artık alışrık, amenna! Ama başlık eğer sırf iktidarı anlamsız işler yapıyor şeklinde göstermeye yönelik ise, o zaman diyecek birşeyler olabilir. Mesela: ‘Böyle hesap nerede görülmüş?’ diye sorulabilir. ‘Kendinizi çok akıllı, başkalarını da aptal mı zannediyorsunuz?’ denilebilir. ‘Araba almazsan hiç para kaybın olmaz!’ gibi tuhaf duruma düşüle bilir. Bakınız bunun için ülkeden kaçmak isteyen yorumcular var!

  Metro yok! - futuris78

  Metro ağı çok az ve kısa, otobüslerde seyahat çile, minibüsü, dolmuş zaten ilkellik. Sonuçta geriye gene otomobil kalıyor o da parası yetene. Onu da alanın burnundan getiriyorlar vergilerle. Türkiye'de eskiden hiçbirşey yoktu, o yüzden üzülecek de şey azdı. Şimdi her şey var ama çok parası olana var, bize gene yok. Hayat kalitesi düşük ama çok pahalı.

  .. - sokratess

  Dünya da en fazla göç veren ülke Türkiye imiş. Aslında sayı olarak 1. Çin 2. Hindistan 3. Türkiye. Bu cennet vatanı yaşanmaz hale getirdi sevgili devletimiz.(peh). Gerçi cennetliği de kalmadı artık heslerimiz var. Doğaya ne gerek var..?

  Sırf bu vergi meselesi bile ülkeden kaçma sebebi. - GozGG

  Beyin göçü olmasın deniyor, iyi olmasın da, Türkiye insanların her türlü zevkten mahrum bırakan bir ülke oldu. Araba almak lüks! Oysa ki niye lüks? Sırf bu vergiler yüzünden. Benzin neden pahalı, vergiler yüzünden. Bir uyduruk şarap bile neden 50 lira, vergiler yüzünden. Her şey ulaşılmaz, her şey normal vatandaşa fazla! Milleti sabahtan akşama TV karşısında dizi izleyip çekirdek çitlemeye mahkum bırakanlara yazıklar olsun.