4x4'e adını veren cip: Jeep

4x4'e adını veren cip: Jeep
4x4'e adını veren cip: Jeep

Jeep arazi araçlarının atası sayılıyor.

İSTANBUL - 1941 yılında arazi aracı olarak icat edilen Jeep, tam 68 yıldır kendisinden sonra gelen tüm 4x4’lere ismini veriyor. Jeep, gelenekleri sayesinde bugün dünyanın en fazla bilinirliğe sahip markalarından biri. ‘İstediğin yere git, istediğini yap’ geleneği sayesinde teknoloji, konfor ve daha geniş iç mekânlara sahip olan araçlar Jeep markasının altında, özgürlük duygusunu yaşatmaya devam ediyor.
Jeep markası 23 Temmuz 1941’de Willys Overland firmasının ordu için ürettiği ilk prototipin adı olarak başladığı serüvenine 1987’den bu yana Chrysler ürün grubunun en önemli üyelerinden biri olarak devam ediyor. Jeep dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artık bir marka olarak algılanmaktan çıktı ve halk arasında bu tür arazi tipi araçlara markası ne olursa olsun genel olarak Jeep (cip) denilmeye başlandı. Dört çekişli cip olarak çeşitli isimlerle anılan arazi araçlarının atası sayılan Jeep, o zamandan bu yana, farklı markaları içeren tüm bu araç grubuna adını verecek kadar yaygın bir kullanıma sahip oldu.
1954 yılında tarım alanında da kullanılmaya uygun olan Jeep modellerinin Türkiye’de üretilmesi için Tuzla Jeep Fabrikası kurulmuş ve Türk Willys Overland askeri cip ve kamyonet yapımına başlanmıştı. Bu fabrika Türkiye’deki ilk otomobil fabrikası olarak anılır. (Radikal)