5 bin mükellefe elektronik takip

Maliye Bakanlığı, vergi kayıp ve kaçağı ile daha etkin mücadele için vergi denetiminde yeni yöntemleri uygulamaya koyuyor. Hesap Uzmanları Kurulu da, İngiliz-Alman modeli ile 5 bin büyük mükellefi elektronik takibe almaya hazırlanıyor.

ANKARA - Maliye Bakanlığı, vergi kayıp ve kaçağı ile daha etkin mücadele için vergi denetiminde yeni yöntemleri uygulamaya koyuyor. Hesap Uzmanları Kurulu da, İngiliz-Alman modeli ile 5 bin büyük mükellefi elektronik takibe almaya hazırlanıyor.
Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural'dan alınan göre, ülkemizde vergi denetimlerinin önemli bölümünü gerçekleştiren ve ortaya çıkarılan vergi kaçaklarının da yarısında imzası olan Hesap Uzmanları Kurulu, bilgisayar destekli denetim projesini uygulamaya koyuyor. Avrupa Birliği'nin de hibe şeklinde 2 milyon 320 bin avro'luk destek sağlayacağı projeye ilişkin çalışma, eylülde başlayacak.
Almanya ve İngiltere'de eğitim
Vergi denetiminde yeni yöntem uygulanmasını içeren, üstyapıyı da tümüyle yenileyen proje, Alman ve İngiliz vergi denetim teşkilatlarıyla birlikte hayata geçirilecek. Hesap Uzmanları Kurulu'na proje için Yunanistan ve Fransa'nın yanı sıra Almanya-İngiltere konsorsiyumu eşleştirme başvurusunda bulunuldu. Kurul, bunlardan Alman-İngiliz konsorsiyumunu seçti ve bu eşleştirme de Avrupa Birliği tarafından onaylandı.
Hesap Uzmanları'nın Bilgisayar Destekli Denetim Projesi ile kurulun, donanım ve yazılım altyapısı güçlendirilecek ve güncelleştirilecek. Özel yazılımların temin edileceği proje çerçevesinde, hesap uzmanları da Almanya ve İngiltere'ye eğitime gönderilecek.