5 liraya sucuk devri kapanıyor

5 liraya sucuk devri kapanıyor
5 liraya sucuk devri kapanıyor
Sucuk, salam, sosiste 'kırmızı ve beyaz et karışımı' tarihe karışıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca etle et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla hazırlanan “Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği” Resmi Gazete 'de yayımlandı.
Düzenlemeye göre, kanatlı etle kırmızı et karıştırılarak ürün elde edilmeyecek ancak kırmızı etler ve kanatlı etler kendi içinde karıştırılabilecek. Tavuk-hindi eti ya da dana-koyun eti karışımından sosis, salam üretebilecek.
Daha önceden salam, sosis gibi emülsifiye et ürünlerinde mekanik olarak ayrılmış etlerin (kemiğe yapışmış etin mekanik olarak ayrılması) kullanımına izin verilirken, yeni düzenlemeye göre mekanik olarak ayrılmış etlerin tebliğ kapsamında yer alan ürünlerde kullanımına izin verilmeyecek.
Bundan dolayı “ısıl işlem görmüş sucuk benzeri ürün” olarak adlandırılan ürünlerin yerine yeni tebliğde “ısıl işlem görmüş sucuk” tanımı kullanılıyor.

Tebliğe göre, fermente ve ısıl işlem görmüş sucuğa, pastırmaya, dönere, köfteye et kaynaklı olmayan proteinler, nişasta ve nişasta içeren maddelerle soya ve soya ürünleri ilave edilemeyecek. Böylece piyasada sıkça karşılaşılan “5 liraya sucuk” satışının da önüne geçilmiş olacak.
Tebliğ kapsamında fermente sucuk, ısıl işlem görmüş sucuk, köfte, döner, kavurma, pastırma gibi et ürünlerine ilişkin ürün tanımları ve ürünlere ait özellikler belirlendi.
Yeni düzenlemeyle ürünlere ilişkin genel etiketleme kurallarına ek olarak özel kurallar da getirildi. Buna göre, ürün isimleri aynı renk ve yazı karakterinde, yazıdaki harf büyüklüğü en az 3 milimetre olacak.
Bu konularda faaliyet gösteren işletmelere 3 Mart 2013 tarihine kadar uyum süresi verilecek.
Tebliğe aykırı davrananlar hakkında ise Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun ilgili maddelerine göre idari yaptırım uygulanacak.

Taklit ve tağşiş olayları teşhir edilmişti
Yeni dönemde gıdadaki taklit ve tağşiş olaylarını teşhir ederek, tüketiciyi bilgilendiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “yüzde 100 dana eti” etiketi bulunduğu halde analizler sonrası bazı sucuk, salam ve sosislerde kanatlı hayvan eti tespit etmişti.
Bu firmaları internet sitesinden kamuoyuna duyuran Bakanlık, tüketiciyi yanıltan buna benzer uygulamalara son vermek amacıyla tebliği hazırladı. Tebliğ, 1 Mart 2013'te yürürlüğe girecek. (aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/111069311106932

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  FUKARA YEMESİN YANİ - HARAYDIN

  Devlet idare etmek dünyayı siyah beyaz görmekle olmaz.Bizim bürokrasi kuralları hep yüksek tutar, uygulama 180 derece ters olur, ses çıkarmaz, terslikler medyada gündeme gelince herşeyi tersine çevirir.Böyle devlet idare edilmez.Ucuz sucuk fukara için şart değilmidir? marifet gıdanın üstüne içindekileri yazmak ve sahtekarlık olduğunda o işletmeyi satarak cezasını ödetmek değilmidir? Yıllarca TAM SUCUK DİYE 10 TL lik sucuğu 30 TL sattırıp milleti dolandıranları zengin edin denetim vecezadan kaçanları.Şimdi fakirin sucuğuna göz dikin. Kokoreç yenmiyor mu? Kelle eti yenmiyor mu? Bunları üzerine yazarak fakir niye ucuza sucuk yiyemesin.Glukozu bal diye sattırıyorsunuz, dolandırıcı zengin oluyor.Yüzde 50 glukoz yüzde 50 bal yazıp niye fakir de alamasın.Bal yüzde 45 çıkınca o müessese satılır,sahiplerinin mal varlığı satılır yine de cezasını ödeyemez hale getirin ki hem fakir yesin hem halk dolandırılnmasın hem denetimsizlikten dolandırıcı köşe olmasın hem rüşvetçiler denetleme adı altında araya girmesin.

  iyi bir haber sanki, - vayadam

  'Food inc' adli belgeseli izlerseniz etten yapildigini zannederek yedigimiz bir cok mamulun aslinda zehir statusunue yakin oldugunu gorursunuz. Soya ve dahi misir esasli katki maddeleri... Turkiye disinda mesela hidrojene (damar tikanikligina direkt davetiye) yaglarin olmadigi bir cok bskuvi, cikolata urunleri var. Ama Turkiye'de ana markalar hala bu ucuz yollari kullaniyor ve millet bilmeden yiyor... Mesela artik icinde hic kakao olmadan da 'cikolata' yapabilme becerisine sahip bu buyuk sirketler...