5 milyon avroya donduracaklar

Arçelik, Romanya'daki Arctic fabrikasında, 5 milyon avroluk yatırımla sandık tipi derin dondurucu üretimine başlayacak.

BÜKREŞ - Arçelik, Romanya'daki Arctic fabrikasında, 5 milyon avroluk yatırımla sandık tipi derin dondurucu üretimine başlayacak. Ürünün yıllık üretim kapasitesi 400 bin olarak planlanan fabrikanın toplam üretim kapasitesi, 2006 yılında gerçekleştirilecek 9 milyon avroluk yatırımla 1.5 milyon adede çıkarılacak. Koç Holding Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı Bülent Bulgurlu, üretim hattının açılışı nedeniyle Bükreş'e bağlı Gaesti'de bulunan Arctic fabrikasında düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Koç Topluluğu'nun amiral gemisi Arçelik'in, topluluğun 2004 cirosunun yüzde 22'lik bölümünü tek başına sağladığını hatırlattı.
Dokuz fabrikası olacak
Bulgurlu, Arçelik'in 2006 Haziran ayında Rusya'da faaliyete geçmesi planlanan tesis ile sahip olduğu fabrika sayısının dokuza çıkacağını belirtti. Arçelik ve Koç Holding'in dünyanın önemli büyüklükteki şirketleri arasında yer almayı hedeflediğini vurgulayan Bulgurlu, şöyle devam etti:
"Bu doğrultuda Arçelik'in Romanya'daki yatırımına hız vermesi çok önemlidir. Romanya'da çok iyi tanınan bir marka olan Arctic, 2002'de Arçelik tarafından satın alınmasının ardından hızlı bir atağa kalktı. Gerçekleştirilen yaklaşık 25 milyon avroluk yatırımla üretim kapasitesi dört katına çıkan Arctic, pazar payını daha da artırarak yüzde 30 seviyelerine ulaştırdı. Romanya yatırım stratejimizde önemli bir yere sahiptir. Bu ülkeyle coğrafi yakınlığımız, pazarın umut aşılayan sinyaller vermesi, siyasi ve ekonomik istikrar, yatırım yapmamızda önemli bir etken oldu."
Bulgurlu, dünyada 100 milyar dolarlık hacme ulaşan beyaz eşya pazarının önemli bir oyuncusu olan Arçelik'in, daima dünya ile rekabet edebileceği büyük hedefleri benimsediğini ve 2010 yılına kadar sektörde dünyanın en çok tercih edilen 10 markasından biri haline gelmenin bu hedeflerden en önemlisi olduğunu vurguladı. Bulgurlu, "Bu hedeflere ulaşmada Romanya pazarı, Arçelik için önemli kilometre taşlarından biri olacaktır" diye konuştu.
Sandık tipi derin dondurucu üretim hattının 200 bin adet başlangıç kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Bulgurlu, böylelikle ilk etapta Arctic'in toplam üretim kapasitesinin 1 milyon 200 bin adede çıkacağını açıkladı. Bülent Bulgurlu, geçen yıl Türkiye'den daha yüksek büyüme gerçekleştiren topluluğun, 2005 yılında da Türkiye'den daha yüksek oranda büyüme hedefi bulunduğunu sözlerine ekledi.
'İlk beşin içindeyiz'
Arçelik Genel Müdürü Aka Gündüz Özdemir Arctic'in satın alındığında 325 bin olan üretim kapasitesinin gerçekleştirilen 15 milyon avroluk yatırım sonrasında 750 bine ulaştırıldığını kaydetti. Sandık tipi derin dondurucu ile fabrikada ikinci ürünün devreye girmiş olduğunu ifade eden Aka Gündüz Özdemir, bu ürünle Arctic'in Türkiye'ye ihracatının da artacağını söyledi.
Arçelik'in Arctic ile Avrupa'daki en büyük buzdolabı üreticisi konumuna geldiğine işaret eden Özdemir, Romanya genelinde Arçelik markalarının toplam pazar payının yüzde 30'a yaklaştığını, buzdolabında ise yüzde 45'in üzerinde bir payın söz konusu olduğunu, 2002'de 53 milyon avro cirosu bulunan Arctic'in yıl sonunda 150 milyon avro ciro hedeflediğini açıkladı. Özdemir, "2005 ciro hedefimiz 3 milyar avro" diye konuştu.