5 özelleştirmede yargı denetimi devre dışı

5 özelleştirmede yargı denetimi devre dışı
5 özelleştirmede yargı denetimi devre dışı
5 özelleştirmede yargı kararlarının uygulanmamasına yönelik karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bakanlar Kurulu, bazı özelleştirme işlemleri hakkında verilen yargı kararlarının uygulanmasında ortaya çıkan fiili imkansızlık nedeniyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca yapılmış iş ve işlemlerin devam ettirilerek sonuçlandırılmasını kararlaştırdı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, Bakanlar Kurulu, özelleştirme uygulamaları sonucunda nihai devir sözleşmesi imzalanarak devir ve teslim işlemleri tamamlanmış olan özelleştirme işlemleri hakkında verilen yargı kararlarının uygulanmasında ortaya çıkan fiili imkansızlık nedeniyle Eti Alüminyum AŞ'nin yüzde 100 oranındaki hissesinin satış yöntemiyle özelleştirilmesi, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait Kuşadası Limanı'nın işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait Çeşme Limanı'nın işletme hakkı verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi, SEKA-Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları AŞ'ye ait Balıkesir İşletmesi'nin varlık satışı yöntemiyle özelleştirilmesi ve Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ'nin yüzde 14,76 oranındaki hissesinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Toptan Satışlar Pazarı'nda satılması işlemlerini iptal eden yargı kararlarıyla ilgili olarak geriye ve ileriye yönelik herhangi bir işlem tesis edilmemesine ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca bu yönde yapılmış olan iş ve işlemlerin devam ettirilerek sonuçlandırılmasına karar verdi. Karar, bugün itibariyle yürürlüğe girdi. (CNN Türk)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109089610908969

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP'nin yargısından adalet çıkmaz. - Kemal Nefer

  Yargı AKP'nin yapboz tahtası olduğu sürece adalet dağıtması söz konusu değil. AKP bu memlekette hakkı da hukuku da ben tarif ederim diyor resmen. AKP zalimin önde gidenidir ve faşizanlıkta açık ara öndedir.

  5 özelleştirme... - Ege1973

  Amerika demirbaşlarını asla satmaz biliyor muydunuz neden çünkü ülkesi başka ellere geçsin istemez ama biz her karemizi babalar gibi satar halkı ayakta uyuturuz velhasıl yetenekli hükümetiz!

  Satarız.. - papirus0606

  1923-2002 arasında 79 yılda yabancılara 11 milyon metrekare arazi satılırken, AKP iktidarının 7 yıllık döneminde satılan arazi 50 MİLYON METREKARE ye çıktı... Daha sonrasın da tepkileri azaltmak için yani ne kadar satıldığımızı görmeyelim diye satılan topraklarla ilgili istatistik bilgileri, tkgm.gov.tr sitesinden kaldırtıyor... En değerli topraklarımız gittiği gibi bir de Köy arazilerinin satımını engelleyen yasayı değiştiriyor ve başlıyorlar köy arazilerinide satmaya... Bağımsızlığına düşkün olan ülkeler özellikle köy arazilerine ve limanlarına dokundurtmaz... Sattık, satmaya devam ediyoruz...Birgün hadi geri alalım desek, avucumuzu yalayacak şekilde; sattık gitti...

  Uyan.. - denizkorkmaz

  Ben ve sen uyandığımızda bu memleket çoktan satılmış olacak.

  Uyan çocuk.. - Sinan Devrim

  Uyan artık Çocuk,Memleket satılıyor.

  Bu yeni birşey değil - sks222

  Bu hükümetten önce de yapılıyordu, bu hükümet iyice suyunu çıkardı. Her konuda yaptıkları yasa tanımamayı özelleştirmeler konusunda hep uyguladılar. Hem bu ülkenin ve halkların zenginliklerini talan edip hem de çevre katliamları yapan, peşkeş çeken hükümetler, demokratik kitle örgütlerinin ve yerel halkın müdahelesi ile yargıya takıldılar sık sık. Yürütmeyi durdurma kararı verildi bakanlar kurulu kararı ile devam ettiler. İptal kararı verildi, yürütmeye devam ettiler. Yasadışı işlerine karşı tepki gösteren halka polis ve jandarmayla saldırıp tutuklamalar ve eziyetle yüzyüze bıraktılar. Bergamadan Seydişehire Gerzeden Sinopa yaşananlar hep böyle gelişti. Devlet kendi yasalarını ve hukuk dinlemiyor. Yasaları sadece kendi yolunda engel gördüklerine keyfi ve en sert şekliyle uyguluyor. Bu durum Tayyip dönemine mahsus değil. Ecevit'de yaptı bunu. öncekiler ve sonrakiler de. Buna devlet adamlığı diyorlar. Ama Tayyip dönemi bu işler artık zıvanadan çıktı. Ve medya hep baş çanakcı oldu bu dönemlerde. Yaşananlar hep oralarda kaldı. Artık hiç kimse ve hiç birşey güvencede değil. An hızlı şakşakcıları en yalakaları bile, bir gün kendilerinin de kapak altına gireceğini unutmasınlar. Nefes alan her canlıyı tutuklayacak senaryo kurmak o kadar kolay ki. Hergün rutin yaptığınız işlere, telefon konuşmalarınıza dikkat edin. Kesip biçerek ne kadar kolay senaryolar çıkarılabilinir bir düşünün. Yıllardır devrimcilere hafif dokunanlar bile yandı. Kürtlere dokunanlar yandı. Yanıyor. Artık cuntacı kemalistlere dokunanlar bile yanıyor korku içindeler. Hatta Cübbeli hocasından Fenerbahçe başkanına, mit içi, kontrgerilla içi, polis içi hizipleri de çatır çatır yaktılar. Şimdi etrafınızda kimseye dokunamayacak kadar yalnızlaştınız. Artık herşeyden korkarak ve uzak durarak yaşayacaksınız. Ama ateş yaka yaka gelmeye devam edecek. Umarım kalanlar korkularını yendiklerinde sayıları büyüyen yangını söndürebilecek kadar çok olur.

  HUHUK DEVLETİ OLMAK NE DEMEKTİR BİLEN ANLATSIN BUNU BİZE Kİ İNANCIMIZI KAYBETMEYELİM... - Antipas

  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası bize bir hukuk devleti olduğumuzu söylüyor. Kendi yasalarına dayanarak verilmiş yargı kararlarını ise uygulamayan bir hükümet iktidarda. Üstelik bu hükümet yargı kararlarını bir hükümet kararıyla uygula-mayıveri-yor. Bunu yaparken de bizlere dönüp yasalara, yargı kararlarına saygılı olmamızı söylüyor. Bu nasıl bir hukuk devletidir? Ben yurttaş olarak bir suç işlesem ve yargı da buna ilişkin benim aleyhime bir karar verse, ben buna uymuyorum, cezaevine girmem fiilen imkansızdırç bu karara uyamam, cezaevine de giremem, bir kerelik bu kararı benim için de uygulamayıverin desem, mesela, nasıl olur? NOT:Özelleştirme uygulamalarında yargı kararlarını uygulamayan tek hükümet AKP değildir, daha önceki hükümetler döneminde de uygulanmayan yargı kararları oldu, yani tuz çok önceleri kokmuştu...