5 yılda 2 milyon fidan için yola çıkan İş Bankası'ndan, iki yılda 1 milyon fidan

5 yılda 2 milyon fidan için yola çıkan İş Bankası'ndan, iki yılda 1 milyon fidan
5 yılda 2 milyon fidan için yola çıkan İş Bankası'ndan, iki yılda 1 milyon fidan

En son Iğdır ve Kars a dikilen 30 biner fidanın dikiminde TEMA Başkanı Hayrettin Karaca (soldan ikinci) ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince (soldan üçüncü) de katıldı.

İş Bankası '81 İlde 81 Orman' projesi kapsamında iki yılda 37 ile toplam 1 milyon fidan dikti. Banka 2013 yılına kadar 2 milyon fidana ulaşmayı hedefliyor

İSTANBUL - Türkiye İş Bankası’nın TEMA ve Orman Bakanlığı işbirliği ile 2008’de başlattığı 81 İlde 81 Orman projesinde, iki yılda bir milyon fidan dikildi. 2013 yılında tamamlanması planlanan proje sonunda iki milyonu aşkın fidan dikimi hedefleniyor.
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ormanların hızla tükenmesi engellenemiyor. İnsanlığın doğal gelişim sürecinde çevrenin ve çevre korumasının ne kadar önemli hale geldiğinin farkında olan kurumlardan Türkiye İş Bankası tarafından 2008 yılında başlatılan ‘81 İlde 81 Orman’ projesi, temmuz ayında 37’inci şehre ulaştı.
Iğdır ve Kars’a dikilen 30 biner fidanla proje kapsamında bugüne kadar dikilen fidan sayısı bir milyonu aştı. İş Bankası, dikilen ve bir yılını dolduran fidanların bakımını ve tutmayan fidanların yerlerine yenilerinin dikilmesi işlemlerini de tamamladı. 

İşbirliği 2008’de başladı
İş Bankası ile TEMA Vakfı’nın “orman” işbirliği 22 Aralık 2008’de başladı. 81 İlde 81 Orman adı verilen bu işbirliğinde amaç, her ile birer orman kurmak ve bu ormanların sürekliliğini sağlamaktı.
Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da verdiği destek ile illerin seçilen ağaçlandırma bölgelerine fidan dikimleri başladı. 2008’den bu yana toplam 37 ilde birer İş Bankası Ormanı kuruldu.
Türkiye İş Bankası tarafından kurulan ormanların hepsi, 20 hektarlık alana dikilen 30 bin fidanla yola çıkılan ağaçlandırma alanlarından oluşuyor. İş Bankası aktardığı kaynakla bu alanların ağaçlandırılmasıyla kalmayıp, dikilen fidanların beş yıl süreyle bakımını da yapıyor. Ayrıca, kuruyan ve her hangi bir nedenle tutmayan fidanların yerine yenileri dikiliyor.

3 bin futbol sahası ağaç
İş Bankası ile TEMA’nın bu işbirliği tamamlandığında toplam 3 bin futbol sahası büyüklüğünde, yaklaşık bin 500 hektarlık alan ağaçlandırılmış olacak.
Proje kapsamında şimdiye kadar ağaç dikilen 35 il ise şöyle;

Hangi iller ağaçlandı?
Adana, Afyon, Amasya, Ankara , Antalya, Ardahan, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Düzce, Edirne, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İçel, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Manisa, Mardin, Nevşehir, Sakarya, Sivas, Uşak, Yozgat. (Radikal)