50 bin kişi iş için 'detay' bekliyor

Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un, '50 bin kişiye iş' sağlamayı hedefleyen istihdam projesinin uygulamaya girmesi 'detay' çalışmalara kaldı. Coşkun, önceki gün bir gazetede, Vakıfbank'a aktarılan 100 milyon YTL (100 trilyon lira) kaynakla...

ANKARA - Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un, '50 bin kişiye iş' sağlamayı hedefleyen istihdam projesinin uygulamaya girmesi 'detay' çalışmalara kaldı. Coşkun, önceki gün bir gazetede, Vakıfbank'a aktarılan 100 milyon YTL (100 trilyon lira) kaynakla, KOBİ'lerin önderliğinde ilave istihdam yaratan işletmelere faizsiz kredi kullandıracaklarını ve uygulama başarılı olursa sürdürüleceğini açıkladı. Coşkun, uygulamaya 1 Eylül'de başlanılacağını duyurdu.
Ekonomideki olumlu seyre karşın istihdam ayağında benzer gelişme sağlanamaması, Coşkun'un yeni teşvik mekanizmasını Ankara'nın gündemine oturttu.
Sorular yanıtsız kaldı
Ancak, yeni teşviklerin finansman kaynağı, bütçede yeterli ödenek olup olmadığına ilişkin sorular yanıtsız kaldı. Bakan Coşkun'a, yöneltilen soruların tamamına basın danışmanı tarafından, "Şimdilik daha fazla söyleyecek bir şey yok. Projenin detayı üzerinde çalışmalar sürüyor. Hafta sonu çalışmaların tamamlanmasından sonra projenin ayrıntıları önümüzdeki hafta açıklanacak" diye yanıtlandı.
Sanayi Bakanı Coşkun, bir gazeteye yaptığı açıklamada, Vakıfbank'a aktarılan 100 trilyon liralık kaynağın, ilave istihdam sağlayan işletmelere aracılık komisyonu alınmadan faizsiz kredi olarak kullandırılacağını söyledi. Kredi miktarı, işletmelerin sağladıkları ilave istihdamın niteliğine göre yapılacak değerlendirmede alacakları 'puan'a göre belirlenecek. Bankadan kredi almak isteyen işletmeci yeni işe aldığı personele belgeleyecek her personel karşı kaç puan aldığı saptanacak. Bu puana göre de her ilave işçi için örneğin 20 milyar lira kredi kullanabilecek.
Ancak, kredinin vadesi hakkında henüz bilgi verilemedi. 50 bin kişiye iş olanağı yaratması beklenen projeyi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da takip ettiği, projenin başarıya ulaşmasıyla birlikte genişletileceği ifade edildi. Bu arada, kredinin VakıfbankIın yanı sıra Halkbank ve Ziraat'iten de kullandırılacağı belirtildi.