50 ihale mercek altında

50 ihale mercek altında
50 ihale mercek altında
Kamu İhale Kurumu'ndaki rüşvetle ilgili iddianame Ali Kaya'nın firma kazanamayacaksa ihaleye muhalefet şerhi düştüğünü gösterdi.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Kamu İhale Kurumu’nda rüşvet operasyonu ve sonrasında hazırlanan iddianame, rüşvet iddialarının gölgesinde gerçekleştirilen ihale sayısının 50’yi geçtiğini ortaya koydu. İddianameye giren ve şüphelilerin telefon kayıtlarıyla desteklenen “şaibeli” ihaleler listesinde içme suyundan yol yapımına, baraj inşaatından demiryolu yapımına, hastane temizliğine kadar her alandan yapım ve hizmet alımı işleri yer alıyor. Dinleme kayıtları, çetenin çalışma modelini de ortaya koyuyor. Buna göre, rüşvet çetesinin başı olduğu iddia edilen eski Kamu İhale Kurulu üyesi Ali Kaya, kuruldan rüşvet veren firmanın aleyhine bir karar çıkacağını anlarsa, karara muhalefet şerhi düşüyor. Firma da bu şerhi dayanak göstererek mahkemeye itiraz ediyor ve ihalenin kendi istediği biçimde sonuçlanmasını sağlamaya çalışıyor. 

Temizlik ihalesi için bile
Kamu ihalelerinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle hazırlanan iddianamede, son 2 yılda yapılan ihalelere de geniş yer verildi. İddianamede yer alan bilgilere göre soruşturma sürecinin ve teknik takibin başladığı tarih itibariyle 50 civarında ihale için şüpheliler devreye girdi. Söz konusu ihaleler, 2009, 2010 ve 2011 yıllarını kapsıyor. Büyükşehir belediyelerinin yaptığı su ihaleleri, yol yapım ihaleleri, baraj ihaleleri, demiryolu ihaleleri, hatta hastanelerin temizlik ihaleleri dahi bu kapsamda yer aldı.
İddianameye göre ‘çete’ oluşturduğu sistemle soruşturmanın sürdüğü tarihte kurul üyesi olan Kaya, kurulda işbirliği yaptığı firmanın aleyhine bir sonuç çıkacağını öngörürse bir şerh metni hazırlıyordu. Bu metin ve yapılan hukuki yardımla, firma konuyu mahkemeye taşıyor ve bu yolla ihalenin kazanılması için organize bir şekilde çalışılıyordu.

İhale Kurulu’ndan bile hızlı davranmışlar
Organizasyonun çalışma hızı çarpıcı. Adana Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından yapılan malzemeli temizlik personeli ve teknik personel hizmet alımı ihalesinde, Ali Kaya ile bağlantıya geçen ve kazandığı ihaleye yönelik bir başka firma tarafından yapılan itirazın sonucunu öğrenmek isteyen Kaya, firmaya sekreteri aracılığıyla sonucu, kurul toplantısı yapılmadan önce bildirdi. İddianamede, bu durum “Kamu İhale Kurumu’na verilen itiraz dilekçesinin 29 Mart 2010 günü verildiği ve kararın 06 Nisan 2010’da açıklandığı göz önüne alındığında, suç örgütü ile 30 Mart 2010’da irtibata geçen şüphelilerin, sonucu itiraz daha kurula gelmeden öğrendikleri tespit edilmiştir” denildi.

Birçok firmayla bağlantıları var
Rüşvet organizasyonunu oluşturan bürokrat ve uzmanların Türkiye genelindeki ihalelere katılan birçok firmayla bağlantısı olduğu belirtilen iddianamede, “Bu firmalardan özellikle Yapıtek Firması Sahibi Bahri Köse, Mass Arıtma Sistemleri firması adına hareket eden Aytekin Karahan, Fermak İnşaat Firması Sahibi Ferit Rızvanoğlu ve bu firma adına hareket eden Osman Nuri Yılmaz isimli şahıslarla yoğun irtibatlarının olduğu tespit edilmiştir” denildi.

Rüşvet izi görülen bazı ihaleler
1- Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdür-lüğü’nün 19.10.2010’da düzenlenen 26.616. 774 TL maliyetli “Atıksu Sisteminin İşletilmesi” işi
2- Denizli Belediyesi Su Kanalizasyon Müdürlüğü’nün 22.12.2011’deki “Merkez Atıksu Arıtma Tesisi İşletim” işi
3- Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin 24.11.2010’daki “İçme Suyu Temin Sisteminin Bakım-Onarım ve İşletilmesi” işi
4- Kocaeli İSU Genel Müdürlüğü’nün 15.09.2011’deki “Gebze Atıksu Arıtma Tesisinin Hizmet Alımı Yolu İle İşletilmesi”
5- Karayolları 3. Bölge Müdürlüğü’nün 17.06.2011’deki 83.934.865 TL’lik “Dumlupınar-Altıntaş Yolunun Km:22+000-43+250 Kesiminde Toprak İşleri”
6- Karayolları Keşif ve Şartname Şubesi Müdürlüğü’nün 26.08.2010’daki “Erzurum-Bingöl- Diyarbakır Bölünmüş Yolu Bingöl- Genç -Kocaköy-Arası Ayr.-8. Bl. Hd. yol yapımı”
7- Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü’nün 30.11.2010’daki açık ihale usulü yapılan “Konya Çumra KOS 6 Sahası 2. Kısım İnşaatı”
8- Karayolları 12.Bölge Müdürlüğü’nün 23.11.2011’deki “Olur-Ardanuç Yolu Km: (0+000-46+399) Toprak İşleri, Sanat Yapıları ,Üst Yapı Ve Sathi Kaplama Yaptırılması Yapım İşi”
9- DSİ Genel Müdürlüğü’nün 02.11.2009’daki “Naras Barajı İnşaatı”
10- Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 11.05.2010’daki Sivrihisar-Emirdağ Ayr. Yolu ve Emirdağ-Çifteler Yolu Yapımı
11- DSİ 3. Bölge Müdürlüğü’nün 02.09.2010’daki “Kütahya-Örencik Sulaması İşi”
12- DSİ 22. Bölge Müdürlüğü’nün 17.06.2010’daki “Trabzon Çaykara Karaçam Papar Deresi Taşkın Koruma İnşaatı Yapım İşi”

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/109002710900275

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yaşasın! - buiştebiterslikvar

  ülkemi çok seviyorum. hem hükümet hem de hükümetin oluşturduğu ve denetlediği tüm kamu kurumları göğsümü kabartıyor. keşke bir değil bin oy kullanma hakkım olsa. yaşasın rüşvet. yaşasın ihalelerdeki yolsuzluklar mi diyorlar aceba böyle haberleri okuyunca?

  bunlara lüzum kalmadı - genco940

  artık kalem kalem kamu ihale yasasının dışına çıkarılarak daha rahat at oynatma sistemi devreye sokuluyor. Nedeni denetimin dışında tutularak bu tip haberlerle gazete sütunlarını işgal etmemek. Yiyin beyler yiyin bu hanı iştiha sizin, çatlayana, patlayana, tıksırana kadar yiyin, şunun şurasında ne kaldıki sandığa gömülmenize.

  Havanda su dövmek... - 007aykut

  Hiç bir netice çıkmaz,bir iki günah keçisi yaratılır,onlar bir şekilde sözde cezalandırılır,devran dönmeye devam eder,Bunlar hep göstermelik yaptırımlar.Ucu kimlere dokunuyorsa birileri ortaya çıkartmadan tehlikeyi kendimiz bertaraf edelim çabaları...

  sana söz veriyorum halkım ... - sadoge

  Ben sana söz veriyorum halkım. Eğer bir gün iktidara gelirsem. O bir gün bir gün. Anadolu halklarını yoksulluğa iten bütün yolsuzluklardan hesap soracağım. Bir daha şansım olabilir mi bilmiyorum. Çıkara talana yalana dolana savaş açacağım. Dişlerimi sökseler tırnaklarımı çekseler etlerimi dilim dilime kesseler vücudumu zincirleyip farelere atsalar aç kurtlara dilimi verseler tek bir hücrem tek bir kılım kalana değin savaştan vazgeçmeyeceğim. Teslim olmayacağım. Harama bulaşan yakınımdan yanımdan dahi geçmeyecek. Anadolu’nun çocukları dağlarda birbirini kırarken halklar birbirine düşman edilirken yolsuzluk çeteleri almış başını gidiyor. Yüzlerce yıldır yaptıkları gibi. Kurtuluş savaşında yemende insanlar vatan Allah devlet millet için savaşırken Anadolu’da askerlikten sıyıranlar ise geleceğin sermayelerini oluşturuyorlardı. Hiç duydunuz mu siz siyasi iktidarın ben yolsuzluk yapan bende de olsa ondan hesap soracağım dediğini. Yada muhalefetten bu konuda halka söz verdiğini. Salı günkü grup konuşmalarında bir nokta kadar yer verdiklerini. Duyamazsınız. Ey Anadolu halkı dünde yolsuzluk vardı rüşvet vardı torpil vardı bugünde var. Ve ben sana söz veriyorum. Allah benim yolumu açar mı bilmiyorum ama. Namusum üzerine varlığım üzerine inandığım tüm değerlerin adına söz veriyorum yolsuzlukta zaman aşımını kaldıracağım. Ne kadar derine ne kadar eskiye giderse gitsin hangi tabuya dokunursa dokunsun hangi kutsala dokunursa dokunsun ifşa edeceğim. Tarihin önüne gerçek hırsızları sereceğim yargılayacağım. Ama diğer yandan yolsuzluğu doğuran sistemleri düzenleri kuran insanların yolsuzluk yapmalarına izin verenlerde yolsuzluğa bulananlardır. Ortaktırlar. Onlarda hesap vereceklerdir.

  yanlış görmüşsünüz... - mustafa özmen

  olur mu öyle şey... ihaleye kefil birileri çıkar...