50 milyon doların üstüne büyük teşvik

50 milyon doların üstüne büyük teşvik
50 milyon doların üstüne büyük teşvik
Merakla beklenen yeni teşvik sisteminde sona gelindi. Sektörel ve bölgesel olarak ayrılan teşvik sisteminde, 50 milyon doların üstündeki yatırımlar aslan payını alacak.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında bir süredir Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda çalışmaları süren yeni teşvik sisteminde artık çalışmalar tamamlanmak üzere. Sona gelinen çalışmalarda 50 milyon doların üstüne önemli teşvikler verilmesi planlanıyor. Ancak vergisel teşvikler hâlâ tam olarak netleşmedi. Sistemde bölgesel teşviklerin yanı sıra sektörel teşvikler de ön planda olacak.
2011 yılında Avrupa’da ve dünyada yaşanan küresel krizin gölgesi altında hazırlanan yeni teşvik sisteminin iki önemli ayağı olacak. İlki büyük yatırımların çekilmesi için büyük yatırımlara teşvik. Diğeri ise, bölgesel gelişmişlik farkını azaltmak için bölgesel teşvikler. Büyük yatırımları teşvik sisteminin bölgesel yatırımları teşvikin üstünde olması bekleniyor. Yani bölgelere göre verilen teşvikin daha üstünde vergisel teşvikler söz konusu olacak. Böylece başta yerli otomobil ya da yeni teknolojik yatırımların hayata geçirilmesi hedefleniyor. Teknolojik yatırımla aynı zamanda cari açığın da azaltılması planlanıyor. Böylece ithal edilen ara mallarının Türkiye ’de üretilmesi hedefleniyor. 

12 sektör öncelikli olacak
Büyük yatırımlarla ilgili 50 milyon dolarlık sistemde 12 işkolunun olacağı öğrenildi. Bunlar içinde otomotiv , otomotiv yan sanayi, ileri teknoloji ve bilişim gibi sektörler olacağı belirtiliyor. Ancak 12 işkolundaki her 50 milyon doların üstündeki yatırıma aynı oranda teşvik verilip verilmeyeceği konusu henüz netlik kazanmadı.
2011 yılında sona eren teşvik sisteminde de 12 sektör için büyük yatırım teşviki vardı. Kimya, rafine edilmiş petrol ürünleri, transit boru hattıyla taşımacılık hizmetleri, motorlu kara taşıtları imalatı, demiryolu ve tramvay lokomotifleri ve vagon imalatı, liman ve liman hizmetleri, elektronik sanayi yatırımları, tıbbi aletler, hava ve uzay taşıtları imalatı, makine imalatı, madencilik imalatı, ilaç imalatına teşvik söz konusuydu. 12 işkolu için de farklı yatırım büyüklüklerine göre teşvik verilmişti. Örneğin motorlu kara taşıtları imalatında sınır 250 milyon lira, elektronik sanayi yatırımlarında LCD/plazma üretemine yönelik yatırımlarda 1 milyar lira, modül panel üretimi yatırımlarında 150 milyon lira sınır vardı. Tıbbi aletler için sınır 50 milyon liraydı. Doğuya ayrıcalıklı teşvik
Yeni sistemde bölgelere göre de teşvik olacak. Eski sistemde Türkiye dört bölgeye ayrılmıştı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne Trabzon gibi illerin girmesi eleştiri konusu olmuştu. Şimdi bölge sayısının beşe çıkarılacağı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri için ise, daha ayrıcalıklı teşviklerin getirileceği söyleniyor.

bigPara.com