50 milyon doların üstüne büyük teşvik

50 milyon doların üstüne büyük teşvik
50 milyon doların üstüne büyük teşvik
Merakla beklenen yeni teşvik sisteminde sona gelindi. Sektörel ve bölgesel olarak ayrılan teşvik sisteminde, 50 milyon doların üstündeki yatırımlar aslan payını alacak.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında bir süredir Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda çalışmaları süren yeni teşvik sisteminde artık çalışmalar tamamlanmak üzere. Sona gelinen çalışmalarda 50 milyon doların üstüne önemli teşvikler verilmesi planlanıyor. Ancak vergisel teşvikler hâlâ tam olarak netleşmedi. Sistemde bölgesel teşviklerin yanı sıra sektörel teşvikler de ön planda olacak.
2011 yılında Avrupa’da ve dünyada yaşanan küresel krizin gölgesi altında hazırlanan yeni teşvik sisteminin iki önemli ayağı olacak. İlki büyük yatırımların çekilmesi için büyük yatırımlara teşvik. Diğeri ise, bölgesel gelişmişlik farkını azaltmak için bölgesel teşvikler. Büyük yatırımları teşvik sisteminin bölgesel yatırımları teşvikin üstünde olması bekleniyor. Yani bölgelere göre verilen teşvikin daha üstünde vergisel teşvikler söz konusu olacak. Böylece başta yerli otomobil ya da yeni teknolojik yatırımların hayata geçirilmesi hedefleniyor. Teknolojik yatırımla aynı zamanda cari açığın da azaltılması planlanıyor. Böylece ithal edilen ara mallarının Türkiye ’de üretilmesi hedefleniyor. 

12 sektör öncelikli olacak
Büyük yatırımlarla ilgili 50 milyon dolarlık sistemde 12 işkolunun olacağı öğrenildi. Bunlar içinde otomotiv , otomotiv yan sanayi, ileri teknoloji ve bilişim gibi sektörler olacağı belirtiliyor. Ancak 12 işkolundaki her 50 milyon doların üstündeki yatırıma aynı oranda teşvik verilip verilmeyeceği konusu henüz netlik kazanmadı.
2011 yılında sona eren teşvik sisteminde de 12 sektör için büyük yatırım teşviki vardı. Kimya, rafine edilmiş petrol ürünleri, transit boru hattıyla taşımacılık hizmetleri, motorlu kara taşıtları imalatı, demiryolu ve tramvay lokomotifleri ve vagon imalatı, liman ve liman hizmetleri, elektronik sanayi yatırımları, tıbbi aletler, hava ve uzay taşıtları imalatı, makine imalatı, madencilik imalatı, ilaç imalatına teşvik söz konusuydu. 12 işkolu için de farklı yatırım büyüklüklerine göre teşvik verilmişti. Örneğin motorlu kara taşıtları imalatında sınır 250 milyon lira, elektronik sanayi yatırımlarında LCD/plazma üretemine yönelik yatırımlarda 1 milyar lira, modül panel üretimi yatırımlarında 150 milyon lira sınır vardı. Tıbbi aletler için sınır 50 milyon liraydı. Doğuya ayrıcalıklı teşvik
Yeni sistemde bölgelere göre de teşvik olacak. Eski sistemde Türkiye dört bölgeye ayrılmıştı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne Trabzon gibi illerin girmesi eleştiri konusu olmuştu. Şimdi bölge sayısının beşe çıkarılacağı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri için ise, daha ayrıcalıklı teşviklerin getirileceği söyleniyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107648810764881

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adalet - bir.insan

  hayir neye uzuluyorum. ben kurt degilim, ama yorumlardan gordugum kadariyla kurt vatandaslarimizin rhatsiz olduklari konular var. Bakin bugun dunya da azinlik olupta en basarili olmus toplumlardan biri Katalanlardir. Gerek Barcelona, gerek cirina gerekse de Valwnsiya ekonomik gelismelerini tamamlamislardir. Simdi Turkiye'ye bakalim. Dogu ve guneydogunun ulkenin diger olgelerine gore geri kaldigi ortadadir. bunun muhakkak ki degisik sebepleri var. Ancak diger yandan bakin bu bolgeler icin ozel tesvikler veriliyor. Neden kotu haberlere hincla yorumlar yapiliyorken bu habere birtek yorum bile yapilmiyor. Unutmayin ki siz olmadan adalet isteyemezsiniz.ikinci bir nokta da, bence siz turk is adamlarini bos verin, sirf istanbul ve bursa'daki kurt isadamlarini organize edip bolgenize yatirima zorlasaniz, emin olun bu ulkenin pek cok yerinden daha cok gelisirsiniz. Bence artik kurtlerin bu bakisi yakalayip kendi insanlarina da hesap sorma vakitleri gelmistir. Ben gururlu bir turk olarak kurtleri bu konuda sonuna kadar destekliyorum.Yeter ki insanlar mutlu olsun.