500 akaryakıt bayii EPDK'nın kapısına dayandı

500 akaryakıt bayii EPDK'nın kapısına dayandı
500 akaryakıt bayii EPDK'nın kapısına dayandı

Akaryakıt bayileri EPDK?nın kapısına dayandı. EPDK?nın kapısına siyah çelenk bırakılırken, bayiler alkışlarla dağıldılar.

Sendika temsilcilerinin birliktelik çağrısına karşın dört bir yandan gelen akaryakıt bayii sahipleri eylem yapma talebinde bulunarak siyah çelenkle EPDK'ya yürüdü

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun akaryakıtta tavan fiyat uygulaması bayileri çileden çıkardı ve köşeye sıkışan bine yakın akaryakıt bayii Ankara’ya çıkarma yaptı. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) tarafından düzenlenen toplantıda biraraya gelen akaryakıt bayileri EPDK’nın atardamarlarını kestiğini, böyle giderse kepenk indirecekleri uyarısında bulundu. 

Bakan yuhalandı
Toplantıda akaryakıt bayilerinin sendika temsilcilerinin birliktelik çağrısına karşın Türkiye’nin dört bir yanından gelen akaryakıt bayi sahipleri eylem yapma talebinde bulunarak EPDK’ya yürüdü. TAGBİS dün EPDK’nın aldığı tavan fiyat uygulamasına ilişkin dün TEPAV’da akaryakıt bayi toplantısı düzenledi. Toplantıya katılamayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın telgrafla bildirirken, telgrafın okunması sırasında salondan ‘yuh’ sesleri yükseldi. Toplantıda konuşan Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası Başkanı Muhsin Alkan, EPDK’yı akaryakıt bayi düşmanı ilan ederken, “EPDK bu karar ile doğrudan akaryakıt bayilerinin cebine elini sokmuştur” dedi. 

‘İşçi çıkardım’
Kendisi de bir akaryakıt bayine sahip olduğunu ve böyle giderse bayini kapatacağını söyleyen Alkan, “Bayimde çalışan sayısı 25’den 14’e indirdim. Müflis tüccar olarak devam edemeyeceğim. Evimde oturacağım ta ki fiyatlar düzelene kadar” sözleri üzerine salondan alkış sesleri yükseldi. TABGİS Başkanı Atıf Ketenci ise akaryakıt bayilerinin çok yüksek karlar elde etmediğini, ‘Siz hiç villada oturan bayi sahibi gördünüz mü?’ sorusunu yöneltirken, EPDK’nın kararıyla ülkenin kaçak akaryakıt cennetine çevrileceğini savundu. Başkan Ketenci’nin konuşması sık sık toplantıya katılan bayi sahiplerinin tepkili sözleri ile kesildi.
“EPDK sayesinde hepimiz birer hukukçu olduk” diyen PÜİS Başkanı Muhsin Alkan, Kurul’un tavan fiyat kararının yargıtaydan döneceğini belirtirken, bu kararın geri dönse bile onarılmaz hasarlar bırakacağını ifade etti. Alkan, “Bu karar ile yabancı yatırımcı yatırım yapmakta tereddüt getirecektir. EPDK bu defa doğrudan doğruya bayinin cebine elini atmıştır. Bayilerin ticari hayatlarına devam etmelerine imkan yoktur. Bayi düşmanı ilan ettiğimiz EPDK’dır.
Adı düzenleme kurumu olan EPDK bayi kesimi gibi sert bir taşa vurmuştur” dedi.
EPDK bu kararı ile akaryakıt bayilerinin gelirinin yüzde 30’unu gasp ettiğini ileri süren Alkan, bayilerin kârının 12.5 kuruş, 15 kuruş ise navlun gideri olduğunu altını çizdi. Alkan, “Bu sadece kaçakçıya yarayacak hayati bir karar” dedi. Alkan, hükümetin ve EPDK’nın bayilerin kârına göz diktiğini ileri sürerken, “Tüketicinin gözünü bizden olduğu söylenen üç beş kuruş ile kandırıyorlar” dedi. TABGİS Başkanı Atıf Ketenci EPDK’nın serbest piyasa ekonomisine uygun davranmadığına ilişkin sözlerinin üzerine, salondan “Eylem yapalım artık başkan. Yürüyelim EPDK’ya” tepkisi yükseldi. Bunun üzerine Ketenci’nin, heyecanlanmayın uyarısına, bir bayi sahibi, “ Kanımızı canımızı aldılar” nidaları yükseldi. 

‘Ben yürümeye geldim’
Ketenci, EPDK’da eski Başkan Yusuf Günay’ın döneminde akaryakıt bayilerine kesilen ceza uygulamasını anımsatarak, Günay’ın görevden ayrılmasınına ardından yeni gelecek olan başkandan medet ummaya başladıklarını ancak gelenin gideni arattığını söyledi. Ketenci, “EPDK Başkanı değişti, öyle bir ceza vurdu ki o günün cezalarına rahmet okuttu” dedi.
Çanakkale’den toplantıya gelen bir akaryakıt bayi sahibi Mustafa Pomak, “Biz bugün EPDK’ya yürümek istiyoruz. Zamanında Başbakana yürümek istedik ama bizi anıt kabire yürüttünüz. Biz de uysal koyun olmayacağız” diye salonda bulunan tüm bayileri yürüşe çağırdı. (Radikal)