500 milyon euroluk Megane yaza yollarda

500 milyon euroluk Megane yaza yollarda
500 milyon euroluk Megane yaza yollarda

Yaklaşık yarım milyar euroluk yatırımla yenilenen Megane ailesi haziranda Türkiye de satışa sunulacak. Aracın fiyatında artış beklenmiyor.

Renault'nun 500 milyon euroluk yatırımla yenilediği 'Megane' nisanda Avrupa'da, haziranda Türkiye'de satışa. Fiyat artışı ise beklenmiyor.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Renault, Avrupa ’da en fazla sattığı ‘Megane’ ailesini yaklaşık yarım milyar euroluk yatırım ile yeniledi. Yatırımın 230 milyon euroluk kısmı ile dünyanın en güçlü 1.6 lt dizel motorunu geliştirip yeni Megane ailesine adapte eden Renault Grubu, 110 ülkede sattığı modelin yenisini nisanda Avrupa’da, haziranda Türkiye ’de satışa sunacak. 2009’dan bu yana dünyada 780 bin adede yakın Megane satan grup, araçtaki değişimler ile bu rakamı arttırmayı hedeflerken bu yıl içinde yeni Scenic, GrandScenic, elektrikli Twizy ,Fluence ZE ve yeni Clio HB modellerini de pazara sunacak. Modellerin tümü eşzamanlı olarak Türkiye’de de showroom’lara inecek. 

Ana tasarım korundu
Renault’nun Hatchback, ST, Coupe, RS, Grandtour gibi modellerine sahip Megane ailesindeki yenilikler İspanya ’nın Sevilla bölgesinde tanıtıldı. Megane serisinin pazara sunulduğu 2009’dan beri yapılan araştırmalara göre, en fazla ‘tasarımından’ dolayı (%38) tercih edildiğini açıklayan Renault yetkilileri, bu yüzden ana hatların korunduğunu belirttiler. Aracın ön yüzünün yenilendiğini kaydeden yetkililer yeni tampon, ön ızgara, krom sis farlar, yeni alüminyum alaşımlı jantlar ve diğer krom ve gövde rengi ince dokunuşlar ile daha modern bir tasarım oluşturulduğunu kaydettiler. İç tasarımda ise yeni döşeme ve modern krom dokunuşlar araca eklenmiş durumda. Araçta en önemli yeniliklerin başında 28 ayda geliştirilen yeni motorlar geliyor. Kendi sınıfında yakıt açısından en verimli otomobil unvanını Megane’a getiren 3 yeni Energy motoru bulunuyor. Energy 1.5 dCi 110 bg, 1.6 dCi 130 bg ve 1.2 TCe 115 Bg güç üretiyor. Türkiye’de ilk etapta 1.6 Energy dCi dizel devreye girecek ve 130 Bg güç ve 320 Nm tork ile sınıfında rakipleri Ford, Citroen, Toyota ,VW gibi markaların araçlarına meydan okuyacak. Mercedes başta olmak üzere birkaç markanın daha kullanmayı hedeflediği bu yeni motor 100 km’de şehir dışında 3.6, karma kullanımda ise 4 lt mazot harcıyor. Aynı zamanda 104 gr CO2 salımı ile sınıfının en çevreci ve sessiz motoru unvanına sahip bulunuyor. 

Türkiye’de 30 bin sattı
Türkiye’de Megane ailesi 2009 yılından beri yaklaşık 30 bin adet sattı. Özellikle dizel modeller arasında iddialı olan Megane’ın yeni motor ve EDC otomatik vites seçeneği ile önemli satış artışı yapması bekleniyor. Bu yıl toplam pazarın yüzde 10 daralmasını bekleyen Renault MAİS, geçen yıl 140.8 bin araç sattı. Bu yıl daralmaya rağmen geçen yılki rakamlara erişmeyi hedefleyen marka, yüzde 13.8’lik payını yükseltmeyi hedefliyor. 2011’de 29 bin 965 Megane HB üreten Oyak Renault ise, haziranda yeni kasayı üretip hem iç hem dış pazara verecek.

Hyundai i30, 43 bin TL’den başlayacak
Hyundai’nin merakla beklenen modeli Yeni i30 Türkiye’de satışa sunuldu. Hyundai’nin Almanya Russelsheim’daki Avrupa Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen yeni i30, özellikle Avrupalı müşteriler için tasarlandı. Kabin içi kullanışlılığından hiç taviz vermeden daha sportif ölçülere kavuşan yeni i30, 4300 mm ile önceki modele göre 20 mm daha uzun, 5 mm daha geniş (1780 mm) ve 10 mm daha alçak (1470 mm) konumda bulunuyor. Aracın fiyatı 43 bin TL’den başlıyor.

VW’nin Crafter’ı gücüne güç kattı
Volkswagen Crafter, Çift Turbo 2.0 TDI motoru ile daha ekonomik ve güçlü oldu. Volkswagen Ticari Araç’ın Transporter ve Amarok modellerinde kullanılan 2.0 TDI Çift Turbo dizel motor, eski modele oranla yüzde 14 daha fazla tork sağlarken, yüzde 12 oranında daha az yakıt tüketiyor. VW’nin Crafter modeli, 75 litre yakıtla yaklaşık 950 kilometre yol alıyor.

Opel’de bahar havası esiyor
Opel, mart sonuna kadar yeni bir kampanyaya daha imza attı. Marka, mevcut kampanyalarına ek olarak tüm modellerde mart ayına özel 1.000 TL’lik yeni kampanya indirimi uygulamaya başladı. Uygulama sonrasında Corsa 1.2i Twinport Essentia 6.282 TL kampanya indirimiyle 28.850 TL, Astra ailesi de 38.982 TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıktı.

bigPara.com