52 yıllık başkan Disiplin Kurulu'nda

52 yıllık başkan Disiplin Kurulu'nda
52 yıllık başkan Disiplin Kurulu'nda

Ağustostaki Meclis Toplantısı?nda Cumhurbaşkanı Gül, Ekrem Basmacı?ya 52. yıl plaketi vermişti.

Nejat Ekrem Basmacı'nın Disiplin Kurulu'na sevk edilmesinde, Meclis Toplantısı'ndaki, 'Kısır çekişmeler nedeniyle hevesim kalmadı' sözleri etkili oldu

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Borsası’nın (İTB) 52 yıldır başkanlık görevini yürüten Nejat Ekrem Basmacı’nın, borsanın itibarını zedeleyici ifadeleri nedeniyle disiplin kuruluna sevk edildiği öğrenildi.
Alınan bilgiye göre, Basmacı’nın geçtiğimiz günlerde basına da yansıyan Meclis Toplantısı’nda sarfettiği sözler borsada rahatsızlık yarattı. Bu nedenle Basmacı’nın Oda ve Borsa Üyelerine Verilecek Disiplin ve Para Cezaları ile Disiplin Kurulu ve Yüksek Disiplin Kurulu Hakkında Yönetmelik Hükümleri Gereğince Disiplin Kurulu’na sevkinin üyeler arasında görüşüldüğü ve kurula sevke karar verildiği öğrenildi. Yönetim Kurulunda dokuz üye var. Basmacı dokuz üyeden altısının imzasıyla disiplin kuruluna sevk edildi. Altı kişiden oluşan disiplin kurulu da yeni seçildi. Yönetim kurulunun Basmacı’yı kurula sevk eden üyelerinin ihracı garantiye almadan bunu yapmayacağı belirtiliyor. Kulislerdeki söylenti gerçekleşirse Kanuni Sultan Süleyman’a benzetilen Nejat Ekrem Basmacı 52 yıldan sonra borsaya veda edecek. 

Ne söylemişti?
İstanbul Ticaret Borsası’nın ağustos ayı sonundaki Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Basmacı, başkanlıktan istifa ettiğini açıklamış ancak kararı kabul edilmemişti. Nejat Ekrem Basmacı, 52 yıldır İTB’nin başkanlığını yaptığını, ancak özellikle son altı aylık süreçte kısır çekişmelerin kendisini yorduğunu ve üzdüğünü belirterek, “Ben artık köşeme çekilmek istiyorum. Kısır çekişmeler nedeniyle başkanlık yapma hevesim kalmadı. Kendi içinde kavga eden bir kurum nasıl çözüml üretiecek? Ben artık görevimi tamamladım, gidiyorum” ifadelerini kullanmıştı. (Radikal)