527 milyon veri kullanıp, Türk tarımını uçuracak modeli kurdular

527 milyon veri kullanıp, Türk tarımını uçuracak modeli kurdular
527 milyon veri kullanıp, Türk tarımını uçuracak modeli kurdular

Eker: Bu modelle dünyanın durumu doğrultusunda ?hangi ürünü ne kadar azaltmalı ya da artırmalıyız? onu ortaya koyacağız. FOTOĞRAF: CANAN ALTINTAŞ / DHA

Tarım Bakanlığı, Türkiye'nin iklim, toprak ve tarım topraklarının topografyası ile ilgili 527 milyon veriyi kullanıp Türkiye'nin hangi bölgesinde hangi ürünlerin en yüksek verimlilik sağlayacağını ortaya çıkardı. 30 havzanın olduğu illerde seminer de verilecek
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - ‘Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli’ ve fındık ekim alanlarını daraltma kararıyla gündeme gelen Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’yi 30 havzaya ayıran yeni tarım politikası ile çığır açtıklarını söyledi. Eker, yeni sistemi çiftçiye ve tarımdaki tüm kesimlere anlatmak için 30 havzanın bulunduğu illerde bu haftadan itibaren seminerler verileceğini açıkladı. Radikal’in sorularını yanıtlayan Eker şu mesajları verdi:
Üç temel soruna cevap bulduk: 1978 yılından bu yana tarım sektörünün içindeyim. 31 senedir tarımla ilgili ne zaman bir çalışma yapıldığını görsem hep ‘Türkiye’nin tarım politikası, tarım envanteri ve  üretim planlaması yok’ diye dile getirilir. Biz Türkiye tarımsal üretim havzaları destekleme modelini bu üç soruya cevap olsun diye değiştirdik. Bizim üretim havzası modelimiz üretim planlamasına imkan veriyor. Bu model 527 milyon veri kullanılarak hazırlandı. Türkiye’nin iklim verileri, toprak verileri, tarım topraklarının topografyası yani bunların eğilimi, bakısı dikkate alınarak hazırlandı. Bu veriler Türkiye’nin her 2.5 milyon alanına işlemek sureti ile Türkiye’nin hangi bölgesinde hangi ürünlerin en yüksek verimlilik sağlayacağını üretme imkânını yakaladık.
30 havzada ürüne göre destek: Türkiye’yi 30 tarım havzasına bölen sistem ile vatandaşa ‘x havzasında y ürününü ekersen belirli bir verimlilik yapacaksın ve benden destek alacaksın’ diyoruz. Biz zorla şunu ek veya ekme demiyoruz. Böyle bir ürünü ekmekte ısrar ederse, ‘kusura bakma ben destek vermeyeceğim’ diyorum. Bu havza modeli ile 7 milyon ton ilave ürün elde ederek, mevcut alan üzerinden 5.3 milyar lira ilave gelir elde ediyoruz. Bize model yılda 5.3 milyar TL para Türkiye’de tarıma verdiğimiz nakit destek demektir. Bu proje ile etkin üretim planlaması, biyolojik çeşitliliğin koruma altına alınması, su ve toprak kaynaklarının doğru kullanılması, verimlilik artışı, doğru zamanda doğru iş olduğu için üreticinin karında artış sağlıyor.
Model yenilenecek: Biz bu model ile farklı senaryolara göre; gelecekte dünyanın durumu doğrultusunda ‘hangi ürünü ne kadar azaltmalıyız yada artırmalıyız’ onu ortaya koyacağız.
Örneğin kuraklık, küresel ısınma, gelir artışı, dünyada ki her hangi bir gelişmeye göre belirli kriterleri modele uyguluyoruz. Dinamik bir model. Mesela Türkiye’nin AB uyum sürecinde tarım ürünleri üzerindeki etki analizleri yapılabilinecek.
Bizim eserimiz: Bu iş raftaydı da kimse raftan indirmedi. Bu çalışmayı biz yaptık. 2006’da verdiğim talimat ile başlattığım çalışma.
Üç üniversiten hizmet alındı. Bu çalışma ile ürünlerin verimliliği artacak. Örneğin şu anda Türkiye’de 29 havzada nohut üretiliyor ve destekleniyor. Ekilen 503 bin hektar alanda 505 bin ton üretiliyor. Biz ne diyoruz, ‘Arkadaş, 24 havzada üretin.’ Ekilen alan 408 bin hektar olur ve üretim 544 bin tona çıkacak.
Yeni sistemi çiftçiye anlatacağız: Modeli Türkiye’ye tanıtıyoruz. Önümüzdeki haftadan itibaren bölge toplantıları yapılacak. Bu havzaların hepsinde yerel aktörler yani o bölgede tarım ile ilgili kim varsa, üretici, üretici temsilcisi, çiftçi, çiftçi temsilcisi, kamu kuruluşları kendi bölgelerine modelin ne getirip ne götürdüğü hakknda bilgi verilecek.
Biz bakanlık olarak, verimli olmayan bir ürünü verimli olmayan bir bölgede üretilmesine destek sağlamayacağız.
Pirinçte ithalata son: Çeltik halen 28 havzada üretiliyor. 649 bin ton üretim gerçekleştirilirken, arz açığı mevcut. Geçen yıl Türkiye tarihinin üretim rekorunu kırdı. 2008’de 765 bin ton çeltik üretti. 2002’de çeltik üretimi 360 bin tondu. Verimlilik arttı. Çünkü tedbirler aldık. Yeni dönemde 16 havza çeltik için yeterli dedik. Ekilen alanı 116 bin hektar olsun. Üretim ise 837 bin ton olacak ki, bu bizi ithalatçı durumdan kurtarıyor.

‘Sayı fazla onun için fakir’
Tarım Bakanı Mehdi Eker tarımda çalışıyor görünenlerin çoğunun gizli işsiz olduğunu söyledi. ABD’de çalışan 100 insanın 1.5 veya 2’sinin tarımda çalıştığını anlatan Eker şöyle konuştu: “AB’nin 27 ülkenin ortalaması ise yüzde 4’tür, gerisi hizmetler ve sanayi sektöründe çalışıyor. Türkiye’de şu anda 100 kişilik istihdamın 24’ü tarımda çalışıyor. Tarımın katma değeri düşüktür. Amerika’da da Avrupa’da da böyledir. Tarım bu nedenle destekleniyor. Yoksa hiç kimse orada kalmayacak. Bizim de amacımız o sayıyı artırmak değil. O sayıyı belirli bir verimli bir şekilde refah düzeyini artırmak sureti ile orada ihtiyaç kadar insanı tutmaktır. Türkiye’de çalışan insanların 24’ü tarımda bu sayı fazla. Onun için fakir...”