55 milyon dolarlık kuş gribi desteğinde uzlaşı

Türkiye'nin, kuş gribiyle mücadelesine 55 milyon dolar mali destek verilmesine ilişkin görüşmeler tamamlandı. Avrupa Birliği (AB), Dünya Bankası, ABD ve...

WASHINGTON/ANKARA - Türkiye'nin, kuş gribiyle mücadelesine 55 milyon dolar mali destek verilmesine ilişkin görüşmeler tamamlandı. Avrupa Birliği (AB), Dünya Bankası, ABD ve diğer uluslararası katılımcılar, yaptıkları görüşmeler sonucunda, Türkiye'ye yaklaşık 55 milyon dolarlık mali yardım verilmesinin ayrıntıları üzerinde görüş birliğine vardı.
Koşulları uygun kredi
55 milyon dolarlık yardımının, 13 milyon doları AB'den, 1 milyon doları ABD'den hibe, 35 milyon doları Dünya Bankası'ndan çok uygun koşullu kredi, kalan miktar ise diğer uluslararası katılımcıların katkılarından oluşuyor. Dünya Bankası söz konusu mali desteğe ilişkin projeyi nisan sonunda onaylayacak. Türkiye böylece kuş gribiyle mücadelede büyük desteği alan ülkeler arasına girdi.
Bu projeyle hayvanları itlaf edilmiş üretici ve kişilerin paralarının ödenmesi, sektörün elden geçirilmesi ve toparlanması için gerekli ekipmanın alınması, medyada bilinçlendirme programları gerçekleştirilmesi, bilgilendirme broşürleri basılması, okullarda öğrencilere ve sağlık personeline eğitim verilmesi hedefleniyor.