56 ilin ihracatı arttı Kilis liste başı oldu

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ocak-ağustos döneminde, 56 ilin ihracatını artırdığını belirterek, ihracat artış yüzdesi en yüksek illerin Kilis, Kırşehir ve Zonguldak olduğunu söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ocak-ağustos döneminde, 56 ilin ihracatını artırdığını belirterek, ihracat artış yüzdesi en yüksek illerin Kilis, Kırşehir ve Zonguldak olduğunu söyledi.
Tüzmen, ihracatın yüzde 75'inin beş ilden yapıldığını kaydederek, 81 ilin de ihracatçı il yapılması çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Tüzmen, iller bazında ihracatla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, Türkiye'den yapılan ihracatın büyük bölümünün hâlâ büyük illerden yapıldığını ifade etti ve konuşmasını şöyle sürdürdü: "İhracatımızın yüzde 75'i İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli ve Ankara'dan yapılıyor ama Anadolu'daki illerimizin ihracat artışları da hızla artıyor. Bu illerimizin ihracatları henüz çok küçük olduğu için ihracat artışları yüksek olmasına rağmen genel içindeki payları düşük."
2006 yılı ocak-ağustos döneminde 56 il ihracatında artış gerçekleştiğini de kaydeden Tüzmen, 81 ilin de ihracatçı il yapılması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bütün illeri kapsayan ihracat eğitim çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Tüzmen, ihracat yapmak isteyenlerin Dış Ticaret Müsteşarlığı'na ve İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi'ne başvurmalarını istedi.
Tüzmen, ocak-ağustos döneminde ihracattaki payı en yüksek ilin 29 milyar 432 milyon dolar ile İstanbul olduğunu açıkladı. Tüzmen, Bursa'nın ihracatının 4 milyar 615 milyon dolar, İzmir'in ihracatının 3 milyar 461 milyon dolar, Kocaeli'nin ihracatının da 3 milyar 135 milyon dolar olduğunu söyledi.