6 saatlik zirveye bin polis

6 saatlik zirveye bin polis
6 saatlik zirveye bin polis

Komşuda Almanya Başbakanı Merkel için protesto gösterileri dünden başladı. Emekliler sokaklarda Merkel in politikaları b.k yazılı dövizler taşıdı

Yunanistan Merkel'i ağırlamaya hazır. Sendikalar protestolar düzenleyecek, hükümet ise 6 saatlik zirve için 6000 polis görevlendirdi.
Haber: EKONOMİ SERVİSİ / Arşivi

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da hükümete kemer sıkma politikalarını sertleştirmesi için baskı yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in bugünkü ziyareti sokakları hareketlendirdi. Ziyaret öncesi dün Avrupa Birliği’ne (AB) karşı gösteriler düzenlendi. Başkent Atina’daki AB temsilciliği binasına düzenlenen yürüyüşe aralarında emeklilerin de olduğu yüzlerce kişi katıldı. Göstericilerle yürüyüşü engellemeye çalışan polisler arasında zaman zaman gerilim yaşandı. Merkel’in 6 saatlik ziyareti nedeniyle hükümet Atina’nın merkezi bölgelerine ise 6 bin polis konuşlandıracak. Belirli binaların başına keskin nişancılar, bazı caddelere ise su panzerleri yerleştirilecek. Yunan polisi dünden itibaren şüpheli kişileri gözaltına alırken, Alman şirketlerinin önünde de güvenlik önlemleri alındı. Sendikalar büyük gösteriler düzenlemeye hazırlanıyor.

Maliye bakanları toplandı
Öte yandan Avrupa cephesini ilgilendiren Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı dün başladı. 2 gün sürecek olan toplantıda ana gündem maddesi Euro Bölgesi borç krizi ve dolaylı olarak İspanya ile Yunanistan. Analistler 13-20 milyar euro arasında yardıma ihtiyacı olan Yunanistan’ın bu desteği alamaması durumunda kasım ayında tekrar iflas riskiyle karşı karşıya gelebileceği tehlikesine dikkat çekti. Zirve’de Yunanistan’ın borçlarının bir bölümünün tekrar silinmesinin de gündeme gelmesi beklenirken, Almanya’nın itirazına rağmen BDDK’nın Avrupa versiyonunun kurulmasının da tartışılacağı belirtildi.

Dolar 1 ayın zirvesinde
Maliye bakanlarının toplantıyla birlikte Euro Bölgesi’nin kalıcı kurtarma fonu ESM’nin hayata geçirilmesi bekleniyor.
Öte yandan Suriye ile devam eden gerginlik TL’yi baskı altında tutmaya devam ederken, Güney Afrika raundunun, ülkede madencilik sektörüne ilişkin endişelerle dolar karşısında 3.5 yılın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından gelişmekte olan piyasalardan çıkış hızlandı. ABD ’deki tatil nedeniyle işlem hacminin düşük olduğu piyasalarda dolar içeride 1.815 TL ile bir ayın zirvesine çıktı. Bono piyasasında da faiz yüzde 7,66’ya yükseldi. Güney Afrika raundu dün dolar karşısında yüzde 2’ye yakın değer kaybederek 8.97 ile Nisan 2009’dan bu yanaki en düşük seviyeye indi. ABD’de cuma günü açıklanan 43 ayın en düşük işsizlik oranı gelişmekte olan ülkelere ilginin azalmasında etkili oldu. Avrupa borsalarda küresel resesyon endişelerinin etkisiyle yüzde 1 ve üstünde düşüşler yaşanırken, İMKB ise pozitif ayrıştı.

bigPara.com