6 Temmuz Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın

6 Temmuz Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
6 Temmuz Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
6 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para? Altın fiyatları yorumları burada!

6 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para? Altın fiyatları yorumları burada!

6 Temmuz 2014 Pazar gününe ait güncel altın fiyatlarına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz...

Altın bugün yatay seyirle 4 ayın en düşüğüne yakın.

Ancak Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gibi faizleri indirmesi durumunda altının onsu daha fazla kayıp riskiyle karşı karşıya.

İŞTE AYRINTILAR ALTIN HESAPLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ROLANTİ YARATABİLİR

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut konuya ilişkin yaptığı açıklamada, dün açıklanan ABD enflasyon verilerine göre ABD tarafında enflasyonunun yükseliş eğilimde olduğunun görüldüğünü belirterek, dikkatlerini çeken hususun ise enflasyonda artış olduğunu fakat artış hızında da bir artış görüldüğünü kaydetti.

Irak ve Ukrayna odaklı jeopolitik risklerin diğer yandan Fed Başkanı Janet Yellen'in söyleyeceklerinin altında volatilite yaratabileceğini aktaran Karabulut, şunları ifade etti:

"Dün başlayan ve bugün bitecek olan FOMC toplantısı sonrasında Fed Başkanı Janet Yellen'in konuşması önem arz ediyor. Yellen bugünkü konuşmasında enflasyonu ve faizleri ön plana alması halinde ve faiz artırım konusunda ip uçları verilmesi halinde altında sert satışlara neden olabilir. Ancak altının 1.260 dolar üzerinde tutunmaya istekli olduğunu görüyoruz.

Altının kaderi bugün belli oluyor!

Altın bugün yatay seyirle 4 ayın en düşüğüne yakın.

Ancak Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gibi faizleri indirmesi durumunda altının onsu daha fazla kayıp riskiyle karşı karşıya. 

ABD, Ziraat Bankası'na kara para aklama planı için 60 gün verdi


Altının ons fiyatı uluslararası piyasalarda 1333 dolara kadar yükselerek Mart’ın son haftasından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Doların uluslararası piyasalarda değer kaybetmesi, altın fiyatlarını destekledi. Altının gram fiyatı tekrar 90 lirayı aştı.

Altın Salı günü yüzde 0,5 primle 1333 dolar seviyesini gördü. Haziran ayında altın fiyatları Irak’ta yaşanan kaos ve Ukrayna-Rusya gerginliği ile yüzde 6 yükselerek bu yılın en iyi performansını gösterdi.

Altın fiyatları geçen ayki yükselişiyle birlikte bu yıl yüzde 10 değer kazandı.

ABD merkez bankası Fed’in 2015’in ilk çeyreğinde faiz artırabileceği beklentisiyle fiyatlar dalgalı seyrediyordu. Uzmanlar altın fiyatlarının dönemsel olarak siyasi gelişmelerle desteklense bile, Fed’in parasal sıkılaştırmaya gitmesinin fiyatları aşağı yönlü baskılayacağı düşünülüyor.

Dolar uluslararası piyasalarda ise değer kaybetti. Euro/dolar paritesi 1,37'yi görerek 21 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Çin'de sahte altın işlemlerinin teminatıyla elde edilen 94.4 milyar yuanlık (15.2 milyar dolar) kredi ortaya çıkarıldı.

Çin'in baş denetçisi sahte altın işlemlerinin teminatıyla elde edilen 94.4 milyar yuanlık (15.2 milyar dolar) krediyi ortaya çıkardı. Bu da emtia finansmanlarında sahtecilik yapıldığına yönelik iddiaları güçlendirdi.

Çin Ulusal Denetleme Bürosu'nun raporuna göre 25 altın imalatçısı, ana karadaki ve deniş aşırı faiz oranları arasındaki farklardan ve yuanın değerlenmesinden yararlanarak 900 milyon yuan kar elde etti. Çin dünyanın en büyük altın tüketicisi ve üreticisi konumunda.

Güvenlik güçleri ayrıca, Qingdao Limanı'nda aynı stoktaki bakırın birçok defa teminat olarak gösterildiğine dair iddiaları da araştırıyor. Dünya Altın Konseyi'ne göre Çin'de 2013 boyunca bin tona yakın altın finansal anlaşmalarda kullanılmış olabilir. Konsey, bu anlaşmalarda metal ve tarımsal ürünler gibi emtia kullanılarak borçlanma kısıtlamalarına rağmen kredi alındığı belirtiyor.

Pekin'deki Capital Futures'dan kıdemli analist Liu Xu iddialara ilişkin şunları söyledi: ''Böylece uzun süredir şüphelenilen bir durum resmi mercilerce ilk kez doğrulanmış oldu. Bu şüpheler, altının Çin'deki emtia finansman anlaşmalarında sıkça kullanıldığı yönündeydi. Bankaların altın teminatlı finansal anlaşmaları azaltması halinde kısa vadede Çin ithalatında düşüş görülebilir. Bu durum aynı zamanda alacaklılarına ödeme yapmayı bekleyen şirketlerin satış yapmasını da tetikleyebilir.''

Uluslararası piyasalarda değer kaybeden dolar ve düşen ABD 10 yıllıklarının faizi lirada değer kazancını destekliyor. ABD faizlerinin düşmesi carry-trade nedeniyle Türk lirasına olan talebi artırırken, 10 yıllık ABD tahvil faizi son 1 haftada 2,62’den 2,51’e indi.

Uzmanlar dolar kurunda yaşanan düşüşlerin şimdilik geçici olduğunu belirtiyor. Dün Fed üyesi James Bullard’ın ABD’de politika faizinin 2015’in ilk çeyreğinde artmaya başlayabileceğini söylemesi ile anlık olarak Türk lirasında bir şok yaşanmasına neden oldu. Borsada aynı nedenle yüzde 1’den fazla değer kaybetti. 

Enflasyon beklentileri aştı


Petrol fiyatlarının aşağı yönlü hareketi de lirada güçlü seyri destekliyor. ABD ham petrolü 107,42 seviyesinden 105,61’e gerilerken, Brent petrol de 113 doların altına indi.

Irak merkezli gelişmelerinde endişeleri artırması ile altının öncelikle kritik 1.280 dolar kademelerini aştığını ve yukarı yönlü atakların 1.300 dolar üzeri kademelere doğru genişlediğini kaydeden Uluhan, Irak krizinin belirsizliğini koruması, krizin boyutlarının özellikle enerji piyasaları üzerinde olumsuz etkilerini sürdürmesi ve gelişmelere yönelik ABD yönetiminin "light yaklaşımı"nın piyasalarda endişelerin ve buna paralel güvenilir liman olarak altında talebin artmasına neden olduğunu belirtti.

Altının ons fiyatında 1.320 dolar seviyelerinin görülmesinin ardından bir miktar düzeltme geldiğinin görüldüğünü ifade eden Uluhan, "Altın 1.300-1.320 dolar bandında tutunarak gelişmeleri fiyatlamaya çalışacaktır. Şimdilik çözüm sürecine dair ABD yönetiminin tutumu merakla takip edilmeye devam edilecektir. Krizin boyutlarının büyümesi durumunda altının 1.330 - 1.350 seviyelerine doğru yeni bir atağa kalkması muhtemel görünüyor" dedi.

SEKTÖR BİLE ŞAŞIRDI

Geçtiğimiz haftalarda 83 lira seviyelerine kadar düşen gram altının fiyatının birkaç gün içinde 90 liraya çıkması, altın sektörü temsilcilerini de şaşırttı. Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, şunları kaydetti:

"Sadece Irak'ta yaşananlar değil iç piyasada da doların yükselmesi de altın fiyatlarının yükselmesini sağladı diyebiliriz. Şu an bütün piyasalarda Amerika'nın Irak'a müdahale korkusu var. Bu da altında tepki yükselmelerine neden oluyor. Biz de bu olaylardan sonra altının yükselmesini bekliyorduk. Ancak 1 günde altının gramının 3 lira birden yükselmesi bizi bile çok şaşırttı. Ancak bu ani yükselişin böyle devam etmeyeceğini tahmin ediyoruz. Birkaç gün içinde fiyatların normal seyrine döneceğine inanıyorum. Ama önümüzdeki günlerde başka gelişmeler olursa bunun altın fiyatlarına yansıyacağı kesin."

bigPara.com