6 ton salatalığı sokağa döktü

6 ton salatalığı sokağa döktü
6 ton salatalığı sokağa döktü
Antalya'nın Gazipaşa İlçesi'nde 35 yıllık çiftçi Hüseyin Çetiner, kilosu 50 kuruşa mal olan salatalığın 5 kuruştan dahi alıcı bulmadığını belirterek, ürettiği 6 ton salatalığı sokağa döktü.

Erdem KÖSE

GAZİPAŞA - Turfanda üretimin gözdesi olan salatalık, bu yıl çiftçiyi üzdü. Gazipaşa Toptancı Hali’nde salatalığın kilosu 5 kuruşa kadar düştü. Ürün fiyatının maliyetin çok altına düşmesi üzerine Gazipaşalı bir üretici durumu protesto etmek için ürettiği salatalığı sokağa döktü.

Cumhuriyet Mahallesi’nde çiftçilik yaptığını belirten Hüseyin Çetiner, salatalık fiyatı 5 kuruşa düşünce ürünü sokağa dökmek zorunda kalan üreticilerden sadece biri olduğunu söyledi. Dün hasadını yaptığını 6 ton salatalığı döken Çetiner, "Gazipaşa çiftçisine sesleniyorum; 3- 4 gün salatalığı dökelim, hale götürmeyelim, satmayalım. Birkaç gün dişimizi sıkalım, baktık fiyatlar düzelmiyor, söker atarız" dedi.

6 TON SALATALIĞI DÖKTÜ
Salatalığın kilosunun 50 kuruşa mal olduğunu ancak 5 kuruşa satılan salatalığın tamamen zarar olduğunu belirten Çetiner, şunları kaydetti:

"Salatalığı bugün 5 kuruşa ne alan ne de satan var. Zaten 5 kuruşun yüzde 15’i komisyona kesilir, geri kalanı ilaç gübre masrafını kurtarır mı? Bugün 6 ton salatalık döktüm, bu da 300 lira yapar. Mazotunu işçiliğini karşılamaz. Suyu var, işçiliği var. Çiftçinin durumu çok vahim. Tarihte böylesini görmedik. Boynumuzdaki boyunduruk ağır geliyor artık. Ağlanacak, vahim bir tablomuz var. Demek ki Türkiye ’nin bütçesi kaldırmıyor. Alım gücü yok. Vatandaş pazara çıkamıyor, öyle dedikleri gibi Türkiye’nin bütçesi büyümüyor."

’ÜRETİM ÇOK FAZLA’
Salatalık fiyatlarının dibe vurmasının ürün fazlalığından kaynaklandığını belirten Gazipaşa Hal Komisyoncular Derneği Başkanı Mithat Şükrü Güneş de, "Şu an salatalık üretiminin fazla olmasından dolayı talep yok" dedi.

Fiyatların doğal olarak düştüğünü anlatan Güneş, "Domates ise 2- 2.20 liradan alıcı buluyor. Domatesin pazar sorunu yaşanmaması için üreticilerimiz hasadını yaptıkları domatesi yeşil olarak toplamasınlar. Domates pembeye dönüştükten sonra hasadı yapılsın" diye konuştu.

Gazipaşa Toptancı Hali’nde sebze meyve fiyatları ise şöyle:
Salatalık 5 kuruş, fasulye 1.5- 2.2 lira, patlıcan 60-70 kuruş, domates 2-2.20 lira. (dha)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Bugün

  ,

  Pazar

  ,

  Protesto

  ,

  Güneş

  ,

  kuruş

  ,

  lira

  http://www.radikal.com.tr/108695010869507

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kazanan Hep Aracılar - Adrenalin81

  çiftçiden 5 kuruşa alınan salatalık pazarda minimum 50 kuruş, yüzüne bakılabilecek salatalık 1 liradan aşağıya satılmıyor. manavda ise 1,5 lira, işin garibi o manavlar da pazarda tezgah açıyor. pazarda satamadığını manavda satıyor, fiyatlar ateş pahası şaka gibi arada 10 ila 20 kat fark oynuyor. komisyoncular halde domatesi en fazla 50 - 60 kuruşa alırlar, pazarda en ucuz, en adi domates 2 - 2,5 lira. komisyoncular tekel olmuş, adeta eski ağalık düzeni devam ediyor. birileri tarafından resmen çitfçinin emeği sömürülüyor. kaybeden hep çiftçi ile tüketici kazanansa hep aracılar... modern çağda feodalite hala hakim anlayış.

  domatese ses çıkartan yok - Mustafacenc

  gecen senelerde de domatesi döküyorlardı domates kg 4 tl den satılıyor ses çıkartan yok salatalıkda 15 gün öncesine kadar 2 tl den satılıyordu doğruyu söyledim ya şimdi dokuz köyden kovulurum ha birde pahalı satılsa da hükümet suçlu ucuza satılsada hükümet suçlu bazı zihniyete göre adamın ayağı taşa takılsa bu taşı hükümet niye buraya koydu dicek ))) Allah akıl fikir versin

  birlikten kuvvet doğar.. - bolamir

  şahsi kanaatim çiftçilerimizin bir an önce bir araya gelip üretim kooparatifleri kurmaları kuramıyorlarsada yardımlasma derneği yada herhangi baska ad altında birlikte hareket etmeleri aksi taktirde bu manzaralarla çok karsılasırız devletten bir sey beklemenin bir manası yok çünkü devlet gidicek amirine emir vericek amir memumurna memur gidip halciye diyecek halci rüşvetini vericek memur gelicek amirine vericek bu iş kapanıcak gene hele ki piyasa ekonmisi deyip duran kapipalist ekonomiden sürekli dem vuranlardan hiç beklemeyin böyle seyleri devletin neyi denetlediği görülmüş adam akıllı bakınız güncel süt olayı.... garibana garibandan baskasının faydası yok..

  Çifçi Kardeşim - karacadaglı

  Bu çifçi kardeşimiz kesinlikle akp ye oy vermiştir.Tavsiyem başbakana gitmesin sonra mersindeki çifçinin durumuna düşer.

  .. - xyuıop

  parayı kazanan komisyoncu, çiftçi değil ki. buna ble bir çare bulamıyoruz.

  Duzgun export sistemimiz yok ki! - kastamonu1

  Avrupada kilosu en az 2, 2.5 Euro olan guzelim salataliklara 5 kurus bile vermeyen zihniyeti allah nasil biliyorsa oyle yapsin diyelim? Eger ciftcilerimize ellerindeki urunleri ihrac etmenin yollarini ogretebilsek veya guzel bir ihracat sistemi gelistirsek ciftcilerimiz gercekten memleketin efendisi olacaklar. Ama bizde oyle bir irade yok ki. Bu gidisle de hic olmayacak. Kokup bozulan bir mamul de degil. bir haftada tarladan Avrupadaki buyuk dukkanlarin vitrinine cikabilir bu guzelim salataliklar. emekci ciftcimiz de alin terinin hakkini alir.

  Geç kalınmış bir tepki - garipgorgulu

  Şu anda sadece tarladan sebze haline kadar nakliye masrafını bile karşılamaktan bile uzak olan bu fiyata çiftçinin daha ne kadar dayanabileceğini merak eden var mı diye düşünüyorum. aynı tepkinin organize olarak tüm çiftçilerin ve özellikle de Türkiye de en çok salatalık üreten Payallarlı çiftçilerin göstermesini bekliyorum.