600 milyon dolarlık tahmin

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılacak dokuz çimento fabrikasından yedisinin ihalesine girmeye hazırlanan Sabancı Holding'in Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı...

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılacak dokuz çimento fabrikasından yedisinin ihalesine girmeye hazırlanan Sabancı Holding'in Çimento Grup Başkanı Erhan Kamışlı, toplam muhammen bedeli 433 milyon dolar olan dokuz fabrika için rakamın 600 milyon dolara ulaşacağı tahmininde bulundu.
1998'den sonra Rusya krizi ve depremin konut alımını ertelettiğini aktaran Kamışlı, çimentonun ağırlığının şu anda konutta olduğunu, ciddi konut hareketi olduğunu söyledi. Kamışlı, satışa çıkacak Standart, Lalapaşa, Bartın, Ladik, Gaziantep, Şanlıurfa ve Ergani'deki çimento fabrikalarının ihalesine gireceklerini, Trabzon ve Van fabrikalarının ihalesine girmeyeceklerini kaydetti.
İhalelere Akçansa ve Çimsa ile katılacaklarını ifade eden Kamışlı, "Kaçını alırsanız kendinizi başarılı sayacaksınız?" sorusuna "İki tane alırsak başarılı oluruz diye düşünüyoruz" karşılığını verdi. Ekiplerinin fabrikaları gezip, çalışma yaptığını, teknik değerlendirmelerde bulunduklarını kaydeden Kamışlı, fabrikaların teknik olarak eksikleri olduğunu, grup olarak her fabrika için 15-20 milyon dolarlık yatırım tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.
'Duygusal olmayacağız'
Fabrikaların ihalelerine girmek için 180 kuruluşun dosya aldığını, ardından 135 kuruluşun idari belgelerini teslim ettiğini anlatan Erhan Kamışlı, "Ekonomik olarak değerlendirmek zorundayız, duygusal fiyatlarla ihaleye girmeyiz, girmedik de hiç. Sonuçta, Türkiye'de en fazla değer yaratan grubuz, çıkıp orada ekonomik değerin üstünde herhangi bir hamle olmayacak" dedi.
Dokuz fabrikanın satışının tamamından, toplam muhammen bedelin yaklaşık yüzde 50 üzerinde bir rakamın elde edileceği tahmininde bulunan Kamışlı, "Fabrikaların toplam muhammen bedel 433 milyon dolardı, yüzde 50 artışla 600 milyon dolara ulaşır diye tahmin ediyorum. Bu da büyük rakam" diye konuştu. Kamışlı, bir başka soru üzerine de, "İhaleye girdiğimiz şirketlerimiz, halka açık şirketlerimiz. Satılan fabrikaların varlıklarını devralıyor. Zaten halka açık bir şirketin bir parçası olacaklar ve buralarla ilgili bilgi alacak halk. Aslında bunları alarak halka açmış oluyoruz" yanıtını verdi.