622 istasyonlu 70 yıllık Türk Petrol artık 'Shell' çatısı altına girdi

İki akaryakıt dağıtım şirketi Shell Türkiye ve Türk Petrol'ün ana şirketi Turcas Petrol, 'Shell & Turcas Petrol A.Ş.' ismiyle ortak bir girişim şirketi kurarak, perakende ve ticari satışlar alanındaki faaliyetlerini tek çatı altında birleştirdi.

İSTANBUL - İki akaryakıt dağıtım şirketi Shell Türkiye ve Türk Petrol'ün ana şirketi Turcas Petrol, 'Shell & Turcas Petrol A.Ş.' ismiyle ortak bir girişim şirketi kurarak, perakende ve ticari satışlar alanındaki faaliyetlerini tek çatı altında birleştirdi. 13 Haziran 2006 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayının ardından, Turcas'ın da dün sabah olağanüstü genel kurul onayının çıktığını bildirmesiyle, yeni şirket 1 Temmuz 2006 tarihi itibarıyla faaliyetlerine başlıyor. Shell Türkiye'nin yüzde 70, Turcas Petrol'ün ise yüzde 30 ortaklığı ile kurulan Shell & Turcas bünyesindeki tüm akaryakıt istasyonları ve madeni yağ faaliyetleri 'Shell' markasıyla hizmet verecek.
Türkiye'de toplam 160 yıllık hizmet geçmişi bulunan iki şirketin imzaladığı ortak girişim anlaşması çerçevesinde kurulan 'Shell&Turcas Petrol A.Ş'nin yüzde 23 pazar payı ile Türkiye akaryakıt dağıtım sektöründeki rekabete yeni soluk getirmesi bekleniyor. Akaryakıt pazarında Shell'in yüzde 16, Türk Petrol'ün de yüzde 7 pazar payı var. Fakat Shell'de 617, Türk Petrol'de ise 622 istasyon bulunuyor.
Shell&Turcas 2008 yılında liderliği hedefliyor
Shell Türkiye Genel Müdürü Canan Ediboğlu, Shell Türkiye'nin perakende ve ticari satışlar dışında faaliyet gösterdiği diğer işkolları olan Shell Gas LPG, Shell Gas&Power, Shell Havacılık, Denizcilik ve Kimya Satışları'nın ise yine Shell Türkiye'ye bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceğini söyledi. Turcas Petrol A.Ş.'nin de bu güçlü oluşumdaki iştirakinin yanı sıra enerji sektöründe özellikle elektrik ve doğalgaz piyasalarındaki girişimleriyle faaliyetlerini genişleteceği açıklandı. Shell & Turcas Petrol Yürütme Kurulu Başkanı George Spanoudis ise, "Daha ilk günden yaklaşık altı milyar dolarlık ciroyla işe başlayan bir şirket olarak 2008'de Türkiye'nin akaryakıt ve madeni yağ piyasasında bir numara olmayı hedefliyoruz. Her yıl 30-35 milyon dolarlık yatırımlarımız sürecek" dedi.
Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy da, "Yüzde 30'la dünya devi Shell ile olan ortaklık Türk Petrol'ün yüzde 100'üne sahip olmaktan iyidir. 'Türk Petrol tarih olacak mı' sorusu beni en çok üzen soru. Fakat bunun şirketimiz, hissedarlarımız, çalışanlarımız ve bayilerimiz için en doğru karar olduğuna inanıyorum. Biz bununla yükümlüyüz. Belki markamızı ileride başka türlü değerlendiririz. Yeni şirketin defter değeri 528 milyon YTL olmasına karşın bize göre değeri iki milyar doların üzerinde" diye konuştu.
İstasyonlar 35 milyon dolara yenilenecek
Aksoy, yeni şirketin temmuz başında faaliyete başlayacağını ve 35 milyon dolarlık yatırımla 622 Türkpetrol istasyonunun Shell'e dönüştürüleceğini ve böylece yeni şirketin Shell markasıyla faaliyet gösterecek yaklaşık 1300 istasyonu olacağını söyledi. Aksoy İspanya'nın enerji devi
Iberdrola ile elektrik dağıtım-üretim özelleştirmelerinden bazılarına katılmayı planladıklarını belirtti.