7.5 katrilyon hale uğramadı

İstanbul Meyve Sebze Komisyoncuları ve Tüccarları Derneği (İMESKOM) Başkanı Burhan Er, sebze ve meyvede kayıt dışı nedeniyle devletin 7.5 milyar YTL (7.5 katrilyon lira) kaybı olduğunu söyledi.

İSTANBUL - İstanbul Meyve Sebze Komisyoncuları ve Tüccarları Derneği (İMESKOM) Başkanı Burhan Er, sebze ve meyvede kayıt dışı nedeniyle devletin 7.5 milyar YTL (7.5 katrilyon lira) kaybı olduğunu söyledi. Türkiye'de en büyük kayıt dışı ticaretin yaşandığı sektörlerden birinin de sebze ve meyve olduğunu belirten Er, sebze ve meyvede çeşitli kesimlerin haksız kazanç sağladıkları ve rantı sürdürdüklerinin bilinen gerçek olduğunu, yasadaki boşluklardan istifade eden kesimlerin bu işi ustalıkla sürdürdüğünü kaydetti.
İMESKOM tarafından yapılan bir araştırmada vurgunun gerçek boyutunun ortaya çıktığını kaydeden Burhan Er, "Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca 43 milyon ton olarak belirtilen meyve ve sebzenin yalnızca 15 milyon tonu toptancı hallerinden geçmektedir, kayıt altına alınmaktadır. 28 milyon ton ürün kayıt dışı olarak satılmaktadır" dedi.
'Para birilerinin cebinde'
Vurgunun basit bir hesapla 7.5 milyar YTL olarak hesaplandığını da kaydeden Er şöyle konuştu:
Devletin kaybı olan para birilerinin cebine girmektedir. 7.5 milyar YTL en büyük sorun olan sosyal güvenlik açıklarının yarısına eşittir."
Burhan Er, İstanbul'a giren sebze ve meyvenin sadece yüzde 30'unun kayıt altında olduğunu sözlerine ekledi. Hallerde satılan ürünlerin yüzde 98'inin Türkiye'de yetiştiğini ve tamamının kayıt altında olduğunu belirten Er, hiçbirinde tarımsal ilaç kalıntısı bulunmadığını, haftada bir analiz edildiğini dile getirdi.
Hallere baypas yapılarak meyve ve sebzede tüketicinin cebine yüzde 8 gireceği görüşünün doğru olmadığını da savunan Er, hallerin kapatılamayacağını söyledi.