7 gün tatil için 4 kat fazla çalışma

Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de çalışan memurun, İngiltere'deki meslektaşıyla aynı şartta tatil yapabilmesi için dört kat fazla çalışması gerekiyor.

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de çalışan memurun, İngiltere'deki meslektaşıyla aynı şartta tatil yapabilmesi için dört kat fazla çalışması gerekiyor.
Kamu-Sen araştırma biriminin 'Tatil Araştırması' Türkiye'de çalışan memurların, İngiltere'de görev yapan memurla Fethiye'de dört yıldızlı bir otelde aynı şartlarda, ailesiyle birlikte tatil yapabilmesi için İngiliz meslektaşının yaptığı işin dört katını yapmak zorunda olduğunu ortaya koydu.
Üç kişi için bin 889 avro
Araştırmaya göre, üç kişilik bir İngiliz ailesinin Türkiye'de Ölüdeniz'de dört yıldızlı otelde herşey dahil konaklama ve ulaşım ücreti bin 889 avro, Türkiye'den üç kişilik bir memur ailesinin aynı otelde her şey dahil konaklama ve ulaşım ücreti ise bin 365 avro tutuyor. Ancak Türk aile ile İngiliz ailenin geliri arasında 6-7 kat fark bulunuyor. İngiltere'de hemşire 2 bin 300, polis 2 bin 863, öğretmen 2 bin 995 avro maaş alıyor. Türkiye'de ise hemşirenin maaşı 409, polisinki 576, öğretmeninki ise 467 avro düzeyinde.
Buna göre Türkiye'ye tatil yapmak amacıyla gelen bir hemşire ve ailesi Türkiye'deki yedi günlük tatil için 24 günlük kazancını öderken, Türkiye'de bir hemşire aynı otelde tatil için 100 günlük kazancını ödemek zorunda.
İngiltere'de görev yapan polisin 20 günlük kazancı ile Türkiye'de tatil yaparken, bir İngiliz öğretmenin Türkiye'de ailesiyle birlikte tatil yapmak için 19 gün çalışması yeterli oluyor. Türk polisi aynı tatil için 71, öğretmenin 88 gün çalışması gerekli.
Memurun hayal dünyası
Kamu-Sen'in açıklamasında, son yıllarda halkın tatil yapma olanağı kalmadığı belirtildi. Açıklamada, "Kendi vatandaşlarının büyük çoğunluğunun güçlükle faydalandığı cennet yörelerde, yabancı turistler hiçbir ekonomik sıkıntı çekmeden rahatlıkla tatillerini yapıyorlar. Ülkemize yurtdışından gelen ve yurtdışında polis, hemşire, öğretmen gibi kamu görevi yapan turistleri izlerken, ülkemizde görev yapan memurlar ise ancak ileride bir gün ekonomik sıkıntı çekmeden tatil yapabilmenin hayaliyle avunuyorlar" denildi.