7 milyar dolarlık imza

7 milyar dolarlık imza
7 milyar dolarlık imza
Azeri doğalgazını 7 milyar dolarlık yatırımla Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nda imzalar tamam.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi
NURİYE DOĞU / Arşivi

Azeri doğalgazını Türkiye ’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırması öngörülen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) Hükümetler Arası Anlaşması dün imzalandı.
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı imza törenine Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan , Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanı Taner Yıldız, Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanı Natig Aliyev ile SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev katıldı.
Yaklaşık 2 bin kilometrelik bu hat Azerbaycan’dan başlayacak ve Türkiye’nin Bulgaristan sınırından Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak. Toplamda 23 ile 31 milyar metreküp doğalgaz taşınabilecek olan bu hattan ilk etapta 16 milyar metreküp doğalgaz akacak. Bunun 6 milyar metrekübü Türkiye’de kalacak, 10 milyar metrekübü ise Avrupa’ya gidecek. Proje 7 milyar dolarlık bir proje. Enerji Bakanlığı yetkilileri bu projenin Nabucco’nun alternatifi olmadığını, özellikle Batı Nabucco’nun işini kolaylaştıracak bir proje olduğunu vurguluyor. Bu proje ile gaz Azerbaycan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Avrupa sınırına gelecek. Batı Nabucco da Bulgaristan-Türkiye sınırından başlayacak. Böylece Türkiye Avrupa’ya gidecek hatta önemli bir rol üstlenmiş olacak. Kararlılık ortaya konuldu
Daha önce mutabakat anlaşmaları yapılan TANAP projesine dün atılan imzalarla hem Türkiye hem de Azerbaycan ‘kararlılığını’ ortaya koydu. Bu anlaşma daha sonra her iki ülkenin meclisinde görüşülecek. İlgili yasa çıktıktan sonra artık hattın yapımına başlanacak. Azerbaycan’dan SOCAR’ın, Türkiye’den BOTAŞ ile TPAO’nun ortaklığı ile 26 Aralık 2011 tarihinde ön mutabakatı gerçekleştirilen proje, 7 milyar dolarlık yatırımla 6 yılda hayata geçecek. Böylece dünyanın sayılı doğalgaz sahalarından olan Şahdeniz 2’den çıkarılan doğalgaz, TANAP ile Türkiye ve Avrupa’ya ulaştırılacak.
TANAP projesi ayrıca Batı Nabucco’nun hayata geçirilmesini kolaylaşacak. Türkiye bir süredir Nabucco’nun konseptinin değiştiğini dile getiriyor. TANAP’ın Azeri Türk sınırı ile başlayıp Avrupa pazarına götürecek olan hattın diğer boru hatları ile birleştirilmesinin daha gerçekçi olduğunu savunuyor.
SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev de törende enerji sektöründe Petkim ile başlayan işbirliği sürecinde, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine yeni bir ivme kazandıran en önemli projelerden birinin TANAP olduğunu kaydederek şöyle konuştu: “TANAP ile SOCAR olarak Türkiye’ye yapacağımız yatırım miktarı 17 milyar dolara ulaşacak. Böylece Türkiye sanayisine yatırım yapan en büyük ülke Azerbaycan, en büyük şirket SOCAR olacak.”

Başbakan Recep Tayyİp Erdoğan 
5 yıldan erken bitirelim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ile Türkiye’nin kardeşlik duyguları ile birbirine bağlı olduğunu söyledi. Erdoğan, “TANAP için daha fazla çalışalım, beş yıldan önce bitirelim” çağrısı yaptı. İki ülkenin kardeş ülke vasfına yakışacak stratejik işbirlikleri ile ilişkilerini güçlendirdiklerini belirten Erdoğan, “Bakü-Tiflis hatları enerjide bizi birbirimize bağlayan tarihi projelerdi. Güney gaz koridoru projelerini hem ülkemiz hem Avrupa enerji arz güvenliği için destekliyoruz” dedi. TANAP projesi ile Türkiye’nin başlangıçta 6 milyar metreküp gaz alacağını ancak bunun daha sonra 50 milyar metrekübe kadar çıkabileceğine dikkat çeken Erdoğan, Aliyev’den ne kadar ihtiyaç olursa, o kadar gaz alacakları konusunda da anlaştıklarını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Alİyev
Enerji haritasını değiştiriyoruz 
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise, söze yeniden kardeş Türkiye topraklarında olmaktan mutlu ve gururlu olduğunu söyleyerek başladı. İki ülke ilişkilerinin bu yıl zirveye ulaştığını belirten Aliyev, “Türkiye hep yanımızda oldu. Temelde halklarımız arasında kardeşlik ve dostluk var. Dünyada Türkiye ve Azerbaycan gibi müttefik iki ülke daha tanımıyorum” dedi. Enerjide gerçekleştirdikleri dev projelerin dünya enerji haritasını değiştirdiğini belirten Aliyev, tarihin sayfalarına da yenilerini eklediklerini söyledi. Avrupa’nın enerji haritasını büyük ölçüde değiştirdiklerine dikkat çeken Aliyev, “TANAP da böyle olacak. Gazımızı Türkiye üzerinden Avrupa’ya götürecek.Gelecekte Avrupa’nın enerji tehlikesine de büyük fayda sağlayacak” diye konuştu.

bigPara.com