7 milyon emekliye 2010 model zam müjdesi

Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hükümet, emekliyi 2010 yılında yaptığı zamma benzer bir iyileştirmeyle sevindirmeye hazırlanıyor. Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında, SSK emeklisi ve Bağ-Kur emeklisi 7.4 milyon kişinin 2011 yılı zamlı maaşlarını açıklayacak. 2011 yılı zamlarında, 2010 yılının örnek alındığını ve ortalama yüzde 15 civarında bir zammın maaşlara yansıtılacağı belirtiliyor. 2010 yılında, en düşük emekli aylığına yüzde 20, en yükseğine yüzde 4.5 oranında zam yapılmış, zam ortalaması da yüzde 15 olmuştu.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, orta vadeli programla ilgili basın toplantısında  gelecek yıl geçerli olacak işçi ve Bağ-Kur emekli maaşları ile ilgili çalışmayı tamamladıklarını, büyük ihtimalle  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın bugün yapılacak AK Parti Grup  Toplantısı ’nda açıklayacağını söyledi. 

Başbakan Erdoğan açıklayacakDinçer, çalışmanın 7.4 milyon kişiyi de yakından ilgilendirdiğini söylerken, memur emekli maaşlarına yapılacak zammın ise daha önceden belirlendiğini bu nedenle bu konuyla ilgili çalışma yapmadıklarını kaydetti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün açıklanacak olan emekli maaş zamlarında bu yılın başında açıklanan zamma benzer bir yol izlenecek. Ocak ayı başında işçi ve Bağ-Kur emekli maaşları için kademeli bir zam söz konusu olmuştu. İlk 6 ay en düşük emekli aylığına yüzde 20.4, en yüksek emekli aylığına yüzde 4.5 oranında zam yapılırken; ilk 6 ay için maaşlarda en az 63 lira, en yüksek 101 liralık artış olmuştu. Yetkililer, geçen yılın oranlarına yakın zam olacağını belirtiyor.