71 ülke vatandaşına Türkiye'den ev

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, kasım sonu itibarıyla Türkiye'de 71 ülkeden 68 bin 248 yabancının gayrimenkulü bulunuyor.

ANKARA - Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, kasım sonu itibarıyla Türkiye'de 71 ülkeden 68 bin 248 yabancının gayrimenkulü bulunuyor. Yabancıların elindeki 62 bin 163 taşınmazın toplam yüzölçümü 181 milyon 188 bin 870 metrekareyi buluyor. Bunun yaklaşık 150 milyon metrekaresini Suriyelilerin gayrimenkulü oluşturuyor.
Suriyeliler liste dışında
Ancak Suriyelilere, Hatay'ın Türkiye sınırına katıldığı 1939'dan bu yana satış yapılmıyor. Suriyelilere ait taşınmazlara Hazine tarafından 1966'da el konulduğu için malların yönetimi de o zamandan bu yana Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün elinde bulunuyor. Suriye listenin dışında tutulduğunda, 21 Kasım 2006 tarihi itibarıyla Türkiye'de en fazla mülkü olan yabancıların başında Almanlar, İngilizler ve Yunanlılar geliyor. Halen Türkiye'de 15 bin 148 Alman vatandaşının, toplam yüzölçümü 10,5 milyon metrekareye varan 14 bin 993 taşınmazı bulunuyor.
16 bin 897 İngiliz'in de yaklaşık 4,7 milyon metrekare büyüklüğünde 12 bin 358 taşınmazı yer alıyor. 13 bin 843 Yunan vatandaşının da toplam gayrimenkul sayısı 12 bin 182 adeti buluyor. 71 ülke vatandaşının Türkiye'den ağırlıklı olarak yazlık ev aldığı görülüyor. Öte yandan Meksika, Fas, El Salvador, Bangladeş, Nijerya, Slovenya, Tunus, Liechtenstein ve Venezüella'dan ise yalnız birer kişinin Türkiye'de mülkü bulunuyor. Guatemala, Kırgızistan, Özbekistan, Türmenistan, El Salvador, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Portekiz, Moldavya, Estonya, Libya, Güney Afrika Cumhuriyeti'nden de Türkiye'de gayrimenkul alanların sayısı 10'nun altında kalıyor.
Bilgiler güncelleniyor
Türkiye'den şu ülkelerin vatandaşlarının gayrimenkul aldığı görülüyor:
"Almanya, ABD, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Bangladeş, Belçika, Bosna-Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, El Salvador, Estonya, Fas, Filipinler, Finlandiya, Fransa, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Hırvatistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre,
İtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Güney Kore, Kuveyt, Libya, Liechtenstein, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Meksika, Moldova, Mısır, Nijerya, Norveç, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan ve Karadağ, Slovenya, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Venezüella, Yeni Zelanda, Yunanistan." Öte yandan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yetkilileri, yabancılara mülk satışıyla ilgili istatistiklerin güncellendiğini bunların şubatta açıklanacağını belirtti.