8.3 milyon kişinin şalteri onun elinde

8.3 milyon kişinin şalteri onun elinde
8.3 milyon kişinin şalteri onun elinde
İstanbul Anadolu, Akdeniz ve Toroslar ihalelerinin dün yapılmasıyla elektrik dağıtımı artık tamamen özel sektörde. 15.8 milyar dolar gelir elde edilerek rekor kırılan ihalelere Karamehmet ile Kazancı ortaklığı damgasını vurdu.
Haber: SONGÜL SEVİ / Arşivi

Elektrik dağıtım özelleştirmeleri, İstanbul Avrupa yakası, Akdeniz ve Toroslar bölgelerinin ihalelerinin dün yapılmasıyla tamamlandı. Devlet ihalelerden 5.5 milyar dolarlık gelir elde etti. Hükümetin 10 milyar dolar gelir beklediği dağıtım ihaleleri böylece 15.8 milyar dolarla özelleştirmede yeni rekor oldu. 

Dünkü ihalelerde İstanbul Anadolu Yakası dağıtımına 1 milyar 813 milyon dolara en yüksek teklifi Çukurova Gurubu’nun patronu Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı’nın ortak olduğu MMKEA, Toroslar’a 2 milyar 75 milyon dolara Eti Gümüş’ün sahibi Yıldızlar SSS Holding verdi. Akdeniz için en yüksek teklif ise 1 milyar 165 milyon dolarla Park Holding AŞ’den geldi. 

İstanbul’un Anadolu Yakası için yapılan ihale oldukça çekişmeli geçti. İhalede ilk olarak kapalı zarf usulü ile teklifler alındı ve en yüksek tutar 600 milyon dolar olarak gerçekleşti. Daha sonra 5 elemeli tura geçildi. Aksa, MMEKA, Yıldızlar SSS, Enerjisa, Park Holding ve Cengiz-Kolin-Limgaz OGG’nin katıldığı son turdaki açık artırmada 1.8 milyar dolar ile en yüksek teklif Karamehmet ve Kazancı’nın şirketi MMEKA’dan geldi. Toroslar ihalesine 13 firma katıldı.
 
6 aşamada gerçekleşen elemeli tur, 1 milyar 10 milyon dolar teklif ile başlarken, 2 milyar 65 milyon dolarla son buldu. Elemeli turda Fernas, Akfen, Ayen, Aksa, Enerjisa, IC İçtaş-Eren Holding OGG ihale dışı kaldı. Açık artırma süreci 2 milyar 71 milyon dolardan başladı. Asgari artırım tutarı 1 milyon dolar oldu. MMEKA 2.072 milyar dolar, Yıldızlar 2.073 milyar dolar, Park Holding 2.074 milyar dolar teklif etti, Elsan-Bereket-Karaçay, Emkat, Türkerler, Cengiz-Kolin’in çekildiği süreçte 2 milyar 75 milyon dolarlık en yüksek teklif ile Yıldızlar SSS Holding galip geldi. Akdeniz’e ise en yüksek teklifi, 1 milyar 165 milyon dolar ile Park Holding verdi.

3 bölge 6.2 milyon aboneyi kapsıyor
İstanbul Anadolu Yakası’nın 2.1 milyon abonesi, 8 bin 672,1 gigavatsaatlik tüketimi mevcut. Kayıp kaçak oranı % 8,6. Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ’nin 1.5 milyon abonesi var. Tüketimi 6 bin 48,6 gigavatsaat.Kaçak oranı ise yüzde 9. Toroslar 2.6 milyon aboneye sahip ve tüketimi 13 bin 904,9 gigavatsaat. Kaçak oranı yüzde 8,9 oranında bulunuyor. Akdeniz; Antalya , Burdur, Isparta illerini, Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ ise Adana , Gaziantep, Hatay, Mersin, Osmaniye ve Kilis illerini kapsıyor.

bigPara.com