8.5 milyon dolarlık imza

Amerikan Federal Reserve Board'un (FED) bu yılın ocak ayında emekliye ayrılan efsanevi başkanı Alan Greenspan hatıralarının yayın hakkını 8.5 milyon dolara Financial Times gazetesi...

NEW YORK - Amerikan Federal Reserve Board'un (FED) bu yılın ocak ayında emekliye ayrılan efsanevi başkanı Alan Greenspan hatıralarının yayın hakkını 8.5 milyon dolara Financial Times gazetesi ile The Economist dergisinin yayıncısı İngiliz Pearson Grubu'nun sahibi olduğu Penguin Yayınları'na sattı. Greenspan'in anıları 2007 yılının sonbaharında yayımlanacak. Böylelikle Greenspan, Başkan Bill Clinton'dan sonra anılarını en yüksek fiyata satan kişi olarak tarihe geçiyor. Penguin Yayınları'ndan Ann Godoff kitabın Greenspan'in FED'deki 18 yıllık döneme ve geleceğe ilişkin görüşlerini yansıtacağını söyledi.
Kitabın fiyatının 30 dolar olacağı ve bu rakamın yarısının yayıncıya gideceği belirtiliyor. Bu durumda yayıncının Greenspan'a verdiği parayı çıkarması için yaklaşık 600 binlik satış rakamına ulaşılması gerekiyor. Kitap 1.9 milyonluk satış rakamına ulaşıncaya kadar Greenspan yayınevinden başka para almayacak. Greenspan'den önce anılarını yüksek fiyatla satan işadamları olarak eski General Electric İcra Kurulu Başkanı Jack Welch ile milyarder Warren Buffet'ın adı geçiyordu. Greenspan için yayıncılarla pazarlık yapan avukat Barnett, Clinton'ın anılarını 10-12 milyon, Hillary Clinton'ınsa 8 milyon dolara satmasını sağlamıştı. Anılarını yıl sonunda tamamlamayı planlayan Greenspan, danışmanlık faaliyetlerini azaltacak. (New York Times)