8 milyar dolar boşa akıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, yaptıkları hesaplamalara göre kullanılmayan suyun kaybının 8 milyar dolar olduğunu bildirdi.

ANKARA - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Yusuf Günay, yaptıkları hesaplamalara göre kullanılmayan suyun kaybının 8 milyar dolar olduğunu bildirdi. Günay, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün yayın organı Su Dünyası dergisine, enerjide dışa bağımlılığın mahzurlarını ortadan kaldırmak için neler yapılabileceği konusunda açıklamalarda bulundu.
Enerjide dışa bağımlılığın daha çok doğalgazda ortaya çıktığına işaret eden Günay, 2005 yılında 800 milyon metreküp doğalgaz üretilirken, 27 milyar metreküpten fazla doğalgazın tüketildiğini kaydetti. Günay, şunları söyledi: "Isınma ve bir kısım sanayi girdisi açısından doğalgaz vazgeçilmezdir, ama elektrik üretimi konusunda dışa bağımlılık doğru değildir. Çünkü Türkiye'nin elektrik üretebileceği yerli kaynakları vardır ve bunların başında da su gelmektedir. Biz suyumuzu özel sektör aracılığıyla planlı bir şekilde kullanabilirsek, kendi elektriğimizi buradan üretebiliriz."
'Bürokratik engeller var'
Suyun elektrik üretiminde özel sektöre açılması konusunda bütün kurumların mutabakat halinde olduğunu belirten Günay, bu konuda oldukça önemli bir noktaya gelindiğini, ancak bunun için toplumsal desteğe de ihtiyaç bulunduğunu kaydetti. "Sudan özel sektörün kazanması demek, milletin kazanması demek. Kazancın devlete vergi olarak dönmesi demek, istihdam demektir" diyen Günay, Batı'da olduğu gibi elektriğin de rekabet ortamında alıp satılabilir hale getirilmesi gerektiğini bildirdi.