8 milyon liralık kaçak iPhone

8 milyon liralık kaçak iPhone
8 milyon liralık kaçak iPhone
Kaçak yollarla Türkiye'ye sokulmaya çalışılan 8 milyon liralık 5.432 adet Apple Iphone-4 model cep telefonu ele geçirildi.

İSTANBUL - İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Müdürlüğü, kaçak yollarla Türkiye 'ye getirilmeye çalışılan piyasa değeri 8 milyon lira olan 5 bin 432 adet Apple iPhone 4 model cep telefonu ele geçirdi.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, cep telefonu ithalatçısı bir firmanın piyasada 150-200 liraya satılan “Samsung GT E 2121B” model cep telefonunu getirerek Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü'ne gümrük giriş beyannamesi vermek suretiyle ithalat gerçekleştirildiği, daha sonra gümrükten aldığı beyannamenin ekinde bulunan faturanın içeriğini değiştirerek piyasada 1.500-2.000 liraya satılan Apple iPhone 4 model telefon getirmiş gibi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) başvurarak sistem kayıtlarını yaptırdığı ifade edildi.
Gerçeğe aykırı fatura düzenlenip BTK'ya kaydı yaptırılan 5 bin 432 Apple iPhone 4 model telefonun piyasa değerinin yaklaşık 8 milyon lira olduğu belirtilirken, ilgililer hakkında adli merciler nezaretinde İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçak İstihbarat Müdürlüğü'nce yasal takibat başlatıldığı bildirildi. (AA)

bigPara.com