80 YKr'lik kuyruğa maaş kesintisi formülü

Hastanelerde uzun kuyruklara neden olan 80 kuruşluk katkı payı bürokrasisi çözüme kavuşuyor. Buna göre, SSK'lı hastadan alınan 80 kuruşluk katkı payı, emekli SSK'lının maaşından kesilecek.

ANKARA - Hastanelerde uzun kuyruklara neden olan 80 kuruşluk katkı payı bürokrasisi çözüme kavuşuyor. Buna göre, SSK'lı hastadan alınan 80 kuruşluk katkı payı, emekli SSK'lının maaşından kesilecek. Böylece emekli SSK'lı kuyruğa girmeden ya da parayı ödediğine dair belge almadan muayene olabilecek. Çalışan SSK'lı ise SSK Sağlık İşleri İl Müdürlüğü veya sigorta müdürlüklerinden 80 kuruş değerinde pul alacak, hasta bir defada çok sayıda pul alabilecek. Böylece hasta her hastaneye gittiğinde 80 kuruş ödemek için kuyruğa girmeyecek, elindeki pulu verince muayene ücreti tahsil edilmiş sayılacak, hasta muayenesini olabilecek.
SSK Sağlık İşleri Müdürü Servet Rüştü Karahan, ilaç reçetelerinde doktor imza ve kaşesi dışında mühür ve onay işleminin de artık yer almayacağını belirtti.
Komisyonlara yer bulunamadı
Karahan, fatura kontrol komisyonlarının çalışacağı mekân için Sağlık Bakanlığı'nı beklediklerini söyledi. Karahan, "Biz bütün dispanserleri, hastaneleri devrettik ama bize de fatura kontrol komisyonlarının çalışacağı mekânlar lazım. Sağlık Bakanlığı'ndan yer talep ettik. En azından bazı dispanserlerin yerlerini vermelerini istedik" dedi. Devredilen sağlık tesislerinden 4 bin civarında personelin SSK bünyesinde kaldığını, bunun 2 binini doktorların oluşturduğunu bildiren Karahan, "Bir an önce bu komisyonlar kurulup çalışmaya başlamalı. Elimizde personelimiz var ama mekân problemimiz olduğu için çalışmalara başlayamıyoruz. Daha sonra faturaların ödenmesinde sıkıntı yaşanırsa bunun sorumluluğu bizde değil" dedi.
'Ödemede sıkıntı olmayacak'
Karahan, SSK'lıların serbest eczanelerdeki ilaç alma sıkıntısını da gidermek için provizyon sistemini güçlendirdiklerini belirtirken, "Ancak, arkadaşlar Telekom'a gittiklerinde sorunun bizden kaynaklanmadığını gördüler. Sorunun kaynağı Telekom hatlarındaki sıkıntı. Bizim sistemimiz saniyede 34 reçeteyi provize (sorgulama) edecek yeterlilikte" diye konuştu.
Karahan, eczanelerin geri ödemelerde sıkıntı yaşanacağı düşüncesinin olmaması gerektiğini vurgularken, protokole göre, eczanelere ilaç bedelinin yüzde 90'ını avans olarak ödeneceğini söyledi.