'800 milyon dolar ihracatçıya yeter'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, cari açığın panzehirinin ihracat olduğunu belirtirken, "İhracata, ihracatın yüzde 1'i kadar destek istiyoruz" dedi.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, cari açığın panzehirinin ihracat olduğunu belirtirken, "İhracata, ihracatın yüzde 1'i kadar destek istiyoruz" dedi. Son günlerde çok tartışılan cari açık konusunda Tüzmen, cari açığı en çok tetikleyen unsurun 'ithalatta yaşanan artış' olduğunu söyledi.
Aşırı değerli YTL nedeniyle sanayicilerin özellikle ara mal ihtiyaçlarını dışarıdan karşıladıklarını kaydeden Tüzmen, "Rekabet edebilmek için bunu yapmak zorunda kaldılar. İthal ettikleri ara malları işleyip ihraç ettiler. Diğer yandan aşırı değerli YTL nedeniyle ithal tüketim malları da ucuz hale geldi. Bu durum da dış ticaret açığını ve cari açığı artırdı" diye konuştu.
Tüzmen, bir soru üzerine, uluslararası kurallar çerçevesinde ihracatçıya verilecek teşviklerin artırılması gerektiğini bildirdi. Başbakan başkanlığında yapılan toplantıda ihracatın yüzde biri oranında devlet desteği verilmesinin kararlaştırıldığını hatırlatan Tüzmen, "Bu yıl 83-84 milyar dolar ihracat yapacağız. Bu rakamın yüzde biri kadar devlet desteği versek 800 milyon dolar eder. Bugün bunun yarısından az bir destek verebiliyoruz. 800 milyon dolarlık destekle ihracatımızda önemli artışlar sağlarız" görüşünü dile getirdi. Söz konusu desteğin araştırma-geliştirme, eğitim, mağaza, ofis, fuar.. gibi alanlarda kullanılabileceğine işaret eden Bakan Kürşad Tüzmen, Başbakan başkanlığında yapılan toplantıda verilen bu kararın henüz hayata geçirilemediğini, 2007 yılında gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.
'İhracat cari açığın panzehiridir'
Söz konusu desteğin cari açığın düşürülmesine de katkı sağlayacağını anlatan Tüzmen, "Cari açığın panzehiri ihracattır. İhracatı artırmadan cari açık sorununu aşmamız mümkün değildir. Bunun için öncelikle döviz kurlarının normal seviyeye gelmesi gerekir. Bu konu artık tartışılmayacak bir gerçektir.