'833 milyon dolar sorun yaratmaz'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, birinci gözden geçirmeye bağlı alınması gereken 833 milyon dolarlık kredideki kaymanın, finans dengeleri açısından sorun yaratmayacağını söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, birinci gözden geçirmeye bağlı alınması gereken 833 milyon dolarlık kredideki kaymanın, finans dengeleri açısından sorun yaratmayacağını söyledi.
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından düzenlenen 'Yolsuzlukla Mücadele Konferansı'nda kredideki gecikmeye ilişkin soruyu yanıtlayan Şener, şöyle konuştu:
"Bu kredinin kaymış olması, finans dengesi açısından sorun yaratmamakta. Çünkü Hazine'nin finans dengelerinde sağlıklı bir yapı vardır. Özelleştirmeden 1 milyar dolar aktarılacağı planlanmıştı. Zaten bu Hazine'ye aktarıldı. Öte yandan programda bulunmadığı halde TMSF, 1.6 milyar YTL Hazine'ye aktardı."
Ertelemeye neden olan sosyal güvenlik yasasının TBMM açılınca tamamlanacağını vurgulayan Şener, Meclis'in şu durumda olağanüstü toplanmasının söz konusu olmadığını dile getirdi.
Şener, ikinci gözden geçirmeyle ilgili çalışmaları sürdürdüklerini, çalışmalar devam ederken, her zaman sosyal güvenlik yasasının geçebileceğine işaret etti.
İki gözden geçirmenin birleştirilip birleştirilmeyeceği sorusuna ise Şener, finans dengeleriyle bağlantılı dile getirilen kredi dilimine fazla takılmayı uygun görmediğini vurgulayarak yanıt verdi. Şener, gözden geçirmenin ertelenmesinin dış piyasalarda güven problemi yaratmadığını, hükümetin ekonomik programı sürdürdüğünü, Bankacılık Yasası'nın çıkmış olmasının bunun göstergesi olduğunu söyledi.
Şahin: Yasa ekimde
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de Sosyal Güvenlik Reformu tasarısını ekimde yasalaştıracaklarını, bu nedenle TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırma düşünceleri olmadığını söyledi. Şahin, hükümetin yasama faaliyetlerine ilişkin basın toplantısında, "Ekim ayında bu yasayı çıkarıp halkı tam bir sosyal güvenceye kavuşturacağız" diye konuştu.