9 milyar lirası halktan devlet ne verecek?

9 milyar lirası halktan devlet ne verecek?
9 milyar lirası halktan devlet ne verecek?
ÖTV artışlarıyla 9 milyar lira gelir sağlanacak. Geriye kalan ise Başbakan Yardımcısı Babacan'ın da dediği gibi kamu tasarrufuyla karşılanacak.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

Hükümet cumartesi günü içkide, benzinde vergi artışına giderken masasında elektrik ve doğalgaz zammı var. Bütçe gelirlerinin azalması nedeniyle alınan bu tedbirlerin yanı sıra bütçe giderleri için de önlem alınması gerekiyor. Harcamaların nasıl kısılacağına yönelik çalışma da yapılıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da “Gelir tarafında değil gider tarafında da aşırılıklar varsa, kuşkusuz bunlarla ilgili de tedbir almamız gerekir. Bununla ilgili belli hazırlıklarımız olacak. Zor bir dönemdeyiz” diye konuştu. Tedbirler arasında geçmişte olduğu gibi kesinti yapılması da gündemde. Ancak kalan 5 milyar liranın ne kadarının harcama kısılarak ne kadarının yeni zamlarla karşılanacağı belirsiz. Bütçede kesinti yapılacak olsa imkân sınırlı. Çünkü memur maaşlarının ödendiği personel ödeneği ile faiz ödemelerinde bir önlem alınamıyor. Geriye sosyal güvenlik , mal ve hizmet alımları ile yatırımlar kalıyor. Tedbirlere ilişkin bu hafta sonuna kadar çalışmalar yapılacak, haftaya da orta vadeli program açıklanacak.
Yıl sonunda bütçenin 14 milyar lira fazladan açık vermesine yönelik önlemlerde harcamaların da kontrol edilmesine yönelik çalışmalar var. Bütçe ocak-ağustosta 8 milyar 520 milyon lira açık verdi. Açığın artmasında personel ile sosyal güvenlik harcamalarındaki artış etkili. Personel giderleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,8 artarak 58 milyar 359 milyon lira oldu. Yine aynı dönemde sağlık, emeklilik ve sosyal yardım giderleri için geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,6 artışla 44 milyar 877 milyon lira transfer yapıldı. Bir başka deyişle sosyal güvenlik kurumuna yapılan ödemeler bir önceki yılın aynı dönemine göre 8.9 milyar lira arttı.

Acil önlem aranıyor

Bütçe harcamaları üzerinde alınabilecek tedbirler üzerinde çalışan bürokrasi ödenekler üzerindeki çalışmaları sürdürüyor. Kısa dönemde etkili olması açısından ödenekler üzerinde kesinti yapılması da gündemde. Ancak kesinti yapılabilecek ödenekler sınırlı olduğu için bu tedbirin hangi kalem üzerinde uygulanabileceği üzerinde çalışma yapılıyor. Personel ödeneğinin artmasına rağmen bu ödenekte kesinti mümkün değil. Yine faizlerde de bir kesinti yapılamıyor. Sosyal güvenlikte ise harcamaların sürekli artması nedeniyle bir kesinti yapılıp yapılamayacağı inceleniyor. Yatırımlarda da yılın son döneminde bir kesintinin olabileceği belirtiliyor.

Zam değil enflasyon ayarlaması
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan İstanbul Finans Zirvesi’nde sorular üzerine zamları değerlendirdi. Mali disiplinin her şeyin başı olduğunu söyleyen Babacan şöyle konuştu: “Vergi artışlarının en önemli amacı bütçe açığımızı belirli bir seviyede tutabilmek. Bugün Türkiye ’de enerji kalemleri bizim dışarıya bağımlı olduğumuz kalemler. Akaryakıta baktığımızda 2009 Aralık’ından bu yana vergilerle önemli bir düzenleme yapılmamıştı. Akaryakıtta vergiler litre başına sabittir. 2009’dan bu yana da hiçbir ayarlama olmadığı için enflasyonu karşılayacak bir ayarlama yaptık. Büyüme yok içinde. Sadece yaptığımız 2009 Aralık’tan bu yana kadar akaryakıt içindeki ÖTV’yi enflasyon oranında bugüne getirdik. Yaptığımız bu. Bütçe dengesi bozulduğunda Türkiye’de ne huzur ne güven kalır. Harcamalarda da dikkatli olmalıyız. İsraftan kaçınmamız lazım. Gelir tarafında değil gider tarafında da aşırılıklar varsa, kuşkusuz bunlarla ilgili de tedbir almamız gerekir. Bununla ilgili belli hazırlıklarımız olacak. Zor bir dönemdeyiz” dedi.
Babacan, “Yeni zamlar olacak mı?” sorusuna ise, “Bütçedeki bozulmanın üçte birinin sebebi gelirlerin beklenen kadar olmaması, üçte ikisinin sebebi ise giderlerin artmış olması. Atılacak adımları alınacak tedbirleri bu çerçevede düşünmeli” dedi.

bigPara.com