AB, Çin'e kota getiriyor

Dünya ticaretinde kotaların kalktığı 2005 yılı başından itibaren, AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 300 ile yüzde 700 arasında artınca Çin mallarına karşı önlem alınması gündeme geldi.

İSTANBUL - Dünya ticaretinde kotaların kalktığı 2005 yılı başından itibaren, AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 300 ile yüzde 700 arasında artınca Çin mallarına karşı önlem alınması gündeme geldi. Wall Street Journal ve Financial Times gazetelerinde yayımlanan haberlere göre, AB Ticaret Komiseri Peter Mandelson, önümüzdeki hafta içinde AB'nin safeguard (kısıtlama) kararını resmen açıklayabileceklerini duyurdu.
Tunus önlem istedi
Gelişmeleri değerlendiren İHKİB Başkanı Süleyman Orakçıoğlu AB'nin tavrını 'Acı gerçekle yüzleşme' olarak değerlendirdi. Tunus'un da Çin'e tedbir alınması için resmi müracaatta bulunduğunu vurgulayan Orakçıoğlu, "Tunuslu meslektaşlarımızla birlikte hareket ediyoruz. DTÖ'nün yapacağı tekstil konulu Mal Ticaret Konsey Toplantısı ise ejderhanın kurallara uymaya başladığı gün olacak. Kotalar kalkmadan önce söyledik, dünya ticareti sahipsiz değil. İnsanların emeğini sömürerek çıkar elde edilmesine, bir insanın fakirliğinden istifade edip bir başkasının işsiz bırakılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.