AB: DYH'ye ceza 'İlerleme Raporu'nu etkileyebilir

AB: DYH'ye ceza 'İlerleme Raporu'nu etkileyebilir
AB: DYH'ye ceza 'İlerleme Raporu'nu etkileyebilir

Avrupa Komisyonu basın özgürlüğüne karşı bir hareket olarak tanımladığı rekor vergi cezasıyla ilgili endişelerini hükümete iletecek.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Tardio, Doğan Yayın Holding'e verilen vergi cezasının Türkiye İlerleme Raporu'nu etkileyebileceğini söyledi

BRÜKSEL- Maliye Bakanlığı’nın, çok sayıda gazetenin ve televizyon kanalının sahibi olan Doğan Yayın Holding’in iştiraklerine verdiği 3 milyar 755 milyon liralık vergi cezası Avrupa Birliği’nin de tepkisine neden oldu. Avrupa Birliği’nin idari organı Avrupa Komisyonu’nun sözcüsü Amadeu Altafaj Tardio, Doğan Yayın Holding’e verilen cezanın AB üyeliğine hazırlanan Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu’nu etkileyebileceğini söyledi.

‘Basın özgürlüğü tehlikede’
Tardio yaptığı açıklamada “Bu büyüklükteki bir yaptırım bu örnekte olduğu gibi tüm yayın grubunun varlığını tehdit ettiğinde, basın özgürlüğü de tehdit altındadır’ dedi.
Bu konudaki endişelerin Türk yetkililere iletileceğini belirten  Avrupa Komisyonu sözcüsü Tardio “Komisyon bu son gelişmeyi 14 Ekim’de yayımlanacak  İlerleme Raporu’nda da hesaba katacaktır” diye konuştu.
Bu arada Doğan Grubu’na getirilen rekor ceza, New York Times gazetesinde de haber konusu oldu. New York Times, ceza büyüklüğünün, Başbakan Erdoğan’ın tüm grubun kapanmasına çalıştığı korkularını yarattığını öne sürerken “Bazı analistler, Rusya’da bir zamanlar milyarder bir işadamı ve Vladimir Putin’in potansiyel rakibi olan Mihail B. Khodorkovsky’ye açılan davalarla parallelik kurdu” diye yazdı. New York Times’ın haberinde Khodorkovsky’nin yolsuzluk ve vergi kaçırma suçlarından sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldığı ve cezasını da Sibirya’da çekmekte olduğu hatırlatıldı. Haberde Başbakan Erdoğan’ın ise, olay ile arasında mesafe koyduğunu, cezaların, kendi kontrolü dışındaki yasal bir sürecin bir parçası olduğunu söylediğine de dikkat çekildi.

‘Erdoğan’ı eleştiriyorlardı’
New York Times, Doğan Yayın’a 3.7 milyar lira (2.5 milyar dolar) tutarında ceza getirildiğine işaret ettiği haberinde gruba bağlı gazete ve televizyon kanallarının, “Türkiye’nin, iradesi güçlü Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetine en çok eleştiride bulunan medya kuruluşları olduğunu” kaydetti. Gazetenin haberinde Aydın Doğan’ın, Erdoğan’a açık eleştirilerde bulunduğu da kaydedildi. 

‘AB de kaygılı’
ABD’li gazete, Doğan Grubu’nun ise, cezaların, yasa ve kuralların haksız bir yorumuna dayandığı yönündeki açıklamasını da aktardıktan sonra Avrupa Birliği’nin, yakında açıklayacağı İlerleme Raporu’nda “Türk hükümetinin basın özgürlüğü konusundaki davranışlarıyla ilgili kaygılarını dile getirmesi beklendiğini” de belirtti.
New York Times, haberine son verirken de Ergenekon davasına gönderme yaparak “Başbakan Erdoğan, hükümetini devirmek amacıyla komplo kurmakla suçlanan eski subaylar dahil, muhaliflerinin bir kısmının gözaltına alınması ve hâlâ yargılanmasından da yararlandı’ görüşünü de öne sürdü. (Reuters, Radikal)