AB fonları işsizlere akacak

Avrupa Birliği'nce finanse edilen ve Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen Aktif İşgücü Programları, istihdam konusunda önemli bir işlevi yerine getiriyor.
Haber: EMEL COŞKUN / Arşivi

İSTANBUL - Avrupa Birliği'nce finanse edilen ve Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen Aktif İşgücü Programları, istihdam konusunda önemli bir işlevi yerine getiriyor. Geçen yıl başlayan program kapsamında bugüne kadar 245 projeye onay verildi.
Turkish Time'ın haberine göre, projelerin istihdama kazandıracağı kişi sayısının 50 bin olacağı tahmin ediliyor. 32 milyon avro kaynağın yaklaşık beşte biri olan 6.3 milyon avroluk kısmı sanayici ve işadamları derneklerine (SİAD) giderken, iş dünyasının taahhüt ettiği istihdam 9 bin kişiye ulaşıyor.
Proje katılımcılarının en az yüzde 15'inin işe yerleştirileceği garantisi veren SİAD'lar, eğitimlerin staj döneminde ya da sonrasında yapılacak tanıtımlarla çoğu kursiyerin iş sahibi olması hedefleniyor. Bir ay süren eğitim için katılımcılara günlük sekiz avroya kadar cep harçlığı da veriliyor, böylece katılımcıların en azından temel ihtiyaçları karşılaması sağlanıyor. Eğitimler genel olarak meslek kazandırmaya yönelik. Çatı ustası, tesisatçı, tekstil işçisi gibi mesleki eğitimlerin yanı sıra orta ve üst düzey yönetici ya da danışmanlık eğitimi veren kurslar da var. İşletmelerin ihtiyacı doğrultusunda projeyi hazırladıklarını söyleyen proje koordinatörü İskender Şeker, "Şu ana kadar 90 kişinin eğitimi tamamlandı. 30'u işe yerleştirildi" diye konuştu.