'AB, her STA için lehimize şerh düşsün'

'AB, her STA için lehimize şerh düşsün'
'AB, her STA için lehimize şerh düşsün'

Ahmet Nakkaş, AB?nin üçüncü ülkelerle imzaladığı STA?nın en çok Türkiye?nin üretimini vurduğunu belirtti.

TGSD Başkanı Nakkaş, 'Rakip ülkelerin malları AB üzerinden Türkiye'ye sıfır gümrükle giriyor, Biz yüzde 40'lık gümrük duvarıyla karşılaşıyoruz' dedi

İSTANBUL - AB’nin üçüncü ülkelerle imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşmaları’nda (STA) Türkiye’nin çıkarlarının gözetilmesi gerektiğini söyleyen Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ahmet Nakkaş, AB’nin imzalanan her STA için Türkiye lehine şerh düşmesi gerektiğini vurguladı. Ahmet Nakkaş, Avrupa Birliği’nin (AB) üçüncü ülkelerle imzaladığı STA’nın en çok Türk üretimini vurduğunu belirterek, “Bu ülkelerin malları Avrupa’ya ve trafik sapmasıyla Avrupa üzerinden Türkiye’ye sıfır gümrükle girerken, biz AB’nin STA imzaladığı ülkelere yaptığımız ihracatta yüzde 30-40’lık gümrük duvarıyla karşılaşıyoruz” dedi.
Nakkaş, sorunun çözümü için STA’larda Türkiye’nin çıkarlarının da gözetilmesi gerektiğini vurgulayarak, imzalanan STA sonuçlarının eş zamanlı olarak Türkiye için de geçerli sayılması, AB’nin bu ülkelere Türkiye ile de anlaşma yapmaları koşulunu ‘dayatması’ gerektiğini ifade etti. AB’de imzalanan STA’lar ile karşılıklı olarak gümrük oranlarının minimize edildiğine dikkati çeken Nakkaş, AB standartlarına uymayan, sağlıksız koşullarda üretilen malların AB pazarları baypas edilerek Türkiye’ye taşındığını vurguladı. Ahmet Nakkaş, Türkiye’nin uğradığı haksızlıkların sadece Türk yatırımcıları değil, çoğu AB menşeli olan yabancı yatırımcıları da son derece olumsuz etkilediğini ifade ederek, bu çıplak gerçeği AB yetkililerinin görmesi gerektiğini belirtti. Bütün bu sorunların çözümündeki en önemli engelin, Türkiye’de uzun süredir yaşanan AB konularındaki bürokratik kaos ve bunun da ötesinde koordinasyonu engelleyen bürokratik taassubun oluşturduğunu vurgulayan Nakkaş, esasen aynı hedefe yönelmesi gereken ancak farklı uzmanlıkları temsil eden kurumların, anlamsızca girdikleri yetki kavgasının bugün gelinen noktada Türkiye’ye  zarar verdiğini ifade etti.

Türkiye’nin atması gereken adımlar var
Ahmet Nakkaş, Türkiye’nin atması gereken adımlar olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:
“En kısa zamanda Türkiye’nin tam üyelik sürecine zarar vermeden GB’nin iyi işleyişinin sağlanması gerekiyor. Bu çerçevede Türkiye’nin özellikle GB karar alma süreçlerinde yer almasını sağlayacak yeni bir yapılanma için gerekirse GB kararını gözden geçirmek üzere bir girişim başlatmasını talep ediyoruz.” (Radikal)