'AB için tebrik aldık'

17 Aralık'tan sonra Türkiye'nin ileride Avrupa'nın tam bir üyesi gözüyle bakılan bir ülke konumunda olduğunu kaydeden Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin artık Avrupa'nın geleceği konusunda söz hakkının bulunduğunu söyledi.

DAVOS - 17 Aralık'tan sonra Türkiye'nin ileride Avrupa'nın tam bir üyesi gözüyle bakılan bir ülke konumunda olduğunu kaydeden Devlet Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin artık Avrupa'nın geleceği konusunda söz hakkının bulunduğunu söyledi. Babacan, Davos'ta daha önceki yılllardan farklı olarak görüştükleri kişilerin 17 Aralık'taki AB kararının ardından, kendisini tebrik ettiklerini, AB yetkililerinin de, müzakere konusunda Türkiye'ye daha önce verdikleri sözü tutmanın rahatlığı içinde olduğunu kaydetti.
Davos'ta CNN Türk'ün sorularını yanıtlayan Babacan, önümüzdeki üç yılda, 15 milyar dolar brüt doğrudan yabancı sermaye girişi beklediklerini kaydetti. Babacan, IMF bordunun ne zaman toplanacağının sorulması üzerine de, "O tarihlere çok takılmamak gerekiyor, bir ay önce olmuş, bir ay sonra olmuş artık onlara takılmayalım" diyerek şöyle devam etti: "Diyelim ki biz çok acele ettik, 15 günde 15 yasa çıkardık, bord toplandı bir hafta sonra bitirdi. Peki kim garanti ediyor çıkardığımız sosyal güvenlik reformunun gerçekten uygulanacağını? Yapacağımız reformların sindirilerek ve geniş mutabakatla yapılması gerekiyor. Bırakın gerçekten uygulanabilir reformlar yapalım."
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin 2005'in en başarılı Başkanı seçildiğinin hatırlatılması üzerine Babacan, bunun gurur verici olduğunu belirtti.
'Kuruş kullanımında sıkıntı var' yorumuna ise Babacan, Ziraat şubelerinde kuruşların yığılı durduğunu söyleyip, "Yaygınlaşması alışkanlığa bağlı. Ciddi esnaf paranın üstünü son kuruşuna kadar verir" yanıtını verdi. Babacan, yabancıların arazi alımı konusundaki tartışmaların çoğunun dedikodu olduğunu belirterek, pek çok ülkenin yabancıların gayrimenkul almasını istediğini söyledi. Babacan, "Hepsi için güvenlik soruşturması yapılıyor" dedi.