AB ile vergi faslı açıldı, yeni vergi düzeni gelecek

AB ile vergi faslı açıldı, yeni vergi düzeni gelecek
AB ile vergi faslı açıldı, yeni vergi düzeni gelecek

Bağış: Türkiye kurala göre oynuyor.

Vergilendirme faslıyla müzakerelere açılan fasıl sayısı 11'e yükseldi. Başmüzakereci Egemen Bağış, 'Maç devam ederken yeni kurallar gelmesi tepki çekiyor' dedi

BRÜKSEL - Türkiye’nin 3.5 yıl önce tarama toplantılarıyla başlayan AB üyelik müzakerelerinde dün açılan vergilendirme faslıyla müzakerelere konu toplam 33 faslın 11’inde süreç başlatılmış oldu. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, vergilendirme faslının açılışı için toplanan hükümetlerarası konferansın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, “Türkiye oyunu kurallarına göre oynamakta kararlı. Maç devam ederken yeni kurallar getirilmesi tepki çekiyor” dedi.
Türkiye’nin yapacağı reformlarla kalan fasıllarda da açılış ve kapanış kriterlerini karşılamaya kararlı olduğunu anlatan Bağış, AB’den beklentilerini, teknik olarak açılmaya hazır fasılları siyasi nedenlerle engellememesi ve tarama sonu raporu hala yayınlanmayan dokuz faslın bir an önce sonuçlandırılması şeklinde sıraladı.

Yeni fasıl neler getirecek?
Türkiye, açılan vergilendirme faslıyla doğrudan ve dolaylı vergileri AB müktesebatıyla uyumlu hale getirme fırsatı yakaladı. KDV ve özel tüketim vergilerini kapsayan AB müktesebatına göre KDV uygulamasında yerli ve ithal ürün ayrımı yapılmaması gerekirken, enerji, alkollü içecek ve tütün ürünlerini ilgilendiren özel tüketim vergilerinin AB’nin belirlediği aralığa uygun olması isteniyor. Doğrudan vergilendirmeyle ilgili AB müktesebatı ise tasarruf mevduatlarının vergilendirmesi ve sınır ötesi ekonomik faaliyetlerde çifte vergilendirmelerin engellenmesini düzenliyor. Vergilendirme faslıyla ayrıca vergi kaçırmanın önlenmesi ve gelir idarelerinin daha etkin çalışabilmesi için idari işbirliği ve karşılıklı yardımlaşma hedefleniyor.
Türkiye’nin vergilendirmede AB standartlarına ulaşmasıyla doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında cazibesini artırması bekleniyor. 

Rum yönetimini eleştirdi
Türkiye’nin bu yılın başında açıkladığı Ulusal Program’a uygun şekilde reformları sürdüreceğini belirten Bağış, Türkiye’nin AB katılım sürecinin sadece iki tarafın da yükümlülüklerine bağlı kalmasıyla hedefine ulaşabileceğini vurguladı.
Vergilendirme faslının açılması için gösterdiği çabalar nedeniyle Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’ne ve AB Komisyonu’na teşekkür eden Bağış, AB dönem başkanlığını gece yarısı devralacak İsveç’le de mümkün olan en fazla faslı en kısa zamanda açmak istediklerini belirtti. Bağış, enerji faslının açılışını veto eden Kıbrıs Rum yönetimini, “Küçük bir AB üyesi, bu faslı engelleyerek 490 milyon Avrupalının enerji ihtiyacını tehlikeye atabiliyor” sözleriyle eleştirdi. (aa)