AB istedi, rakının vergisi artıyor

İçkide yerli-yabancı ayrımı bitiyor. Yılbaşından itibaren içkilerden alkol derecesine göre vergi alınacak. İthal içkiler ucuzlarken rakı gibi yüksek alkollü içeceklerde vergi artacak.

ANKARA - Alkollü ürünlerden, alkol derecesine göre özel tüketim vergisi alınması için çalışma yapılıyor. Avrupa Birliği ile yürütülen tarama görüşmelerinde, AB tarafı, Türkiye'nin alkollü ürünlerdeki özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulamasının, birlik normlarına uymadığını ileri sürdü. Türkiye'nin mevcut vergileme rejimiyle başta rakı olmak üzere yerli ürünleri koruduğunu iddia eden AB temsilcileri, ÖTV uygulamasının birlik normlarına göre acilen değiştirilmesi gerektiğini vurguladı ve bu çerçevede, Türkiye'nin alkollü ürünlerden, alkol derecesine göre özel tüketim vergisi almasını talep etti.
Şarapta vergi çok yüksek
Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan başkanlığındaki Türk heyetinin de görüşmelerde, Avrupa Birliği'ne alkollü ürünlerde özel tüketim vergisi uygulamasının yeniden düzenleneceği sözünü verdiği öğrenildi.
Bir maliye yetkilisi, bu konuda şu açıklamada bulundu: "Avrupa Birliği, alkollü ürünlerde yerli-yabancı ayrımının son bulmasını istiyor. Türkiye'nin de birlik üyesi ülkelerde olduğu gibi alkol derecesine göre vergilemeye geçmesi gerektiği belirtiliyor. Buradaki esas şu, alkollü ürünler alkol derecelerine göre bir ayrıma tabi tutulacak ve aynı alkol derecesine sahip üründen aynı oranda özel tüketim vergisi alınacak. Asgari maktu vergide de bu esas geçerli olacak. Oysa bizde şarabın vergisi, rakıdan daha yüksek. Yine birçok ithal ürünün vergisi, rakının üzerinde. AB tarafı, bu ayrıma itiraz ediyor. Görüşmelerde, AB'ye bu konuda uyumun sağlanacağı söylendi. İlgili birimlere de bu durum iletildi. Bu konudaki çalışmaların yılbaşına kadar tamamlanmasını ve yeni vergilemeye geçilmesini bekliyoruz."
İçkide ÖTV ne kadar?
Halen uygulamada olan sistemde, köpüklü şaraplar, cin, votka, likör ve rakı üzerinde yüzde 275.6'lık ÖTV bulunuyor. Oransal vergilerdeki bu eşitliğe karşılık, alkollü ürünlerden alınan asgari maktu vergi tutarları farklılık gösteriyor. Halen içerdiği alkolün bir litresi için maktu vergi tutarı (YTL/lt) köpüklü şaraplardan 11.2120 YTL, vermut ve diğer taze üzüm şaraplarından 15.6040 YTL, üzüm şarabı veya üzüm cibresinin damıtılması yolu ile elde edilen içkilerden 51.3660 YTL ÖTV alınıyor.
Asgari maktu vergi, içerdiği alkolün bir litresi için cin ve votka için 41.4230 YTL, alkol derecesi hacim itibarıyla yüzde 45.4'ten fazla olan votkalar için 70.9260 YTL, likörler için 56.9950 YTL, rakı için de 35.8480 YTL olarak uygulanıyor. Türkiye'de içkiler çoğunlukla 70 ve 35 santilitrelik şişeli ambaljlarda satılıyor. Rakı, cin ve votka gibi içkiler her bir ambalaj hacmen yüzde 40 alkol oranına sahip. 70'lik şişesi 22 YTL'ye satılan rakı ya da votka gibi bir içkinin 14 YTL'si ÖTV
oluyor. Bu rakam bir şişe rakıda yüzde 63 ÖTV'ye denk geliyor.
AB, hem oransal vergilerin hem de asgari maktu ÖTV'nin alkol derecesine göre belirlenmesini istiyor. Bu şekilde bir vergilemeye gidilmesiyle, ÖTV yükselişiyle rakının fiyatı artarken, ithal içkilerin fiyatı ÖTV yükünün düşmesiyle azalacak.
Tütün fonu kesintisi de kalkacak
Bu arada görüşmelerde AB tarafı, tütün ve tütün ürünleri ithalatında alınan Tütün fonu kesintisinin de kaldırılmasını talep etti. Avrupa Birliği, bu uygulamanın birlik normlarının yanı sıra Gümrük Tarifeleri Anlaşması'na da (GATT) aykırı olduğunu savunuyor. AB tarafı, fon kesintisinin kalkmaması durumunda, yerli üreticilerin de bu kesintiye tabi tutulması gerektiğini ifade etti.
Öte yandan tarama görüşmelerinde, AB tarafının beyaz eşyanın ÖTV kapsamında yer almasına da eleştiri getirdiği belirtildi. Katma değer vergisinde de oran sayısının 2'ye düşmesi gerektiği dile getirilirken, bir maliye yetkilisi, "AB'de indirimli KDV yüzde 5'in, genel oran ise yüzde 15'in altında olamıyor. Bizim genel oranda bir sıkıntımız yok. İndirimli oranda bir değişiklik de kısa sürede olmaz" diye konuştu. Görüşmelerde, AB tarafı, KDV'deki istisnaları çok fazla bulurken, birliğin tam üyelik sonrası gündeme gelecek KDV'de Bilgi Değişim Sistemi için de teknik destek sağlayacağı öğrenildi.