'AB kriterlerine yaklaştınız'

Asya Kalkınma Bankası (AKB) Başkanı Haruhiko Kuroda, Türkiye'de üç yılda inanılmaz değişiklikler olduğunu belirterek, "Türkiye kısa sürede toparlanarak, AB kriterlerine yakın ekonomik ilerleme içine girdi" dedi.

ANKARA/WASHINGTON - Asya Kalkınma Bankası (AKB) Başkanı Haruhiko Kuroda, Türkiye'de üç yılda inanılmaz değişiklikler olduğunu belirterek, "Türkiye kısa sürede toparlanarak, AB kriterlerine yakın ekonomik ilerleme içine girdi" dedi. 4-6 Mayıs'ta İstanbul'da, yapılacak Asya Kalkınma Bankası'nın Guvernörler Kurulu Toplantısı hazırlığı için gelen Kuroda, şöyle devam etti: "Son üç yılda, Türkiye hızlı büyüme sergiledi, mali durumunu iyileştirdi, daha önce çok kötü durumdaki bankacılık sektörü temizlendi ve daha sağlıklı yapıya kavuşturuldu, enflasyon tek hanelere indirildi. Türkiye, bunlara rağmen, reformlarını sürdürmeli." IMF ile stand-by'ın çok yakında tamamlanacağına inandığını belirten Asya Kalkınma Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, "Türkiye, IMF tarafından istenilen reformların önemli kısmını zaten yapmıştı, kalanlarını da gerçekleştirmek üzere, anlaşmanın yakında tamamlanacağı görüşündeyim" dedi.
ABD'den Türk ekonomisine övgü
Bu arada, ABD Hazine Bakanlığı sözcüsü Tony Fratto, Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi'nin Türkiye'ye ayrılan 1 milyar doların başka bir amaçla kullanılması kararının, Türk ekonomisinin son birkaç yılda kaydettiği önemli gelişmenin göstergesi olduğunu bildirdi.