'AB süreci daha iyi anlatılamazdı'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Fransız Le Monde gazetesinin birinci sayfa karikatürlerini çizen Jean Plantu'nun 'Türkiye'nin AB yolculuğunu anlattığı' karikatürünü makam odasına astı.

ANKARA - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Fransız Le Monde gazetesinin birinci sayfa karikatürlerini çizen Jean Plantu'nun 'Türkiye'nin AB yolculuğunu anlattığı' karikatürünü makam odasına astı. Söz konusu karikatürü makam odasına asma nedenini anlatan Tüzmen, iki hafta önce TÜSİAD'ın hazırladığı Avrupa'da Türk Haftası etkinlikleri çerçevesinde Fransa'nın başkenti Paris'e gittiğini, bu sırada da ünlü karikatürist Piyale Madra ile Le Monde'un dünya çapında ünlü karikatüristi Jean Plantu'nun ortaklaşa açtıkları serginin açılışına katıldığını hatırlattı. Bu sergide dolaşırken Türk dostu Plantu'nün Türkiye'nin AB ilişkilerine verdiği önemi anlatan karikatürlerini gördüğünü ve bu karikatürleri çok beğendiğini Plantu'ya söylediğini anlatan Tüzmen, bunun üzerine ünlü karikatüristin bir karikatürünü kendisine hediye ettiğini söyledi. Plantu'nun hediye ettiği karikatürü çocuklarının odasına asacağını ünlü karikatüriste söylediğini belirten Tüzmen, şunları söyledi:
"Çocuklarımızın odalarına götürdük astık. Sonra çocuklarımın ısrarıyla bunu odama asmak üzere işyerime getirdim."
Karikatürü anlatan Tüzmen, "Gördüğünüz gibi karikatürde birçok kapı var. AB'nin bütün kapılarından Türkiye teker teker geçiyor ama önüne yeni engeller, yeni kapılar açılıyor. Çok kapı var, kapılar açılıyor, fakat bu kısırdöngü devam ediyor. Söz konusu karikatür Türkiye'nin AB mücadelesini çok güzel bir şekilde ifade ediyor" dedi.