AB: Türkiye yüzde 3.7 küçülecek

AB: Türkiye yüzde 3.7 küçülecek
AB: Türkiye yüzde 3.7 küçülecek

Avrupa Birliği Komisyonu?nun ekonomiden sorumlu üyesi Joaquin Almunia?nın yaptığı sunum bugün açıklanacaktı fakat basına sızdırıldı. FOTOĞRAF: AFP

AB Komisyonu, Türk hükümetine yakın bir tahminle ekonominin bu yıl yüzde 3.7 küçüleceğini, 2010'da ise yüzde 2.2 büyüyeceğini tahmin etti

BRÜKSEL / LONDRA - AB Komisyonu’nun 2009 Bahar Ekonomik Tahminler Raporu’nda, otomotiv ve beyaz eşya gibi sektörlerde Avrupa’nın üretim merkezi haline gelen Türkiye’nin, dış talebin gerilemesiyle son aylarda sanayi üretiminde ciddi daralmalarla karşılaştığı belirtildi.
Buna bağlı olarak bankaların kredi musluklarını kısmasıyla iç tüketimin ve yatırımların da olumsuz etkilendiği anlatıldı. 2009’da Türk ekonomisinin ihracatta daralma, iç talepte hızlı düşüş ve dış finasman bulmakta zorluklar gibi eşzamanlı şoklarla karşılaşma olasılığına dikkat çekilen raporda, son açıklanan verilerin çoğunlukla 2009’da yüzde 3.7 küçülmeye işaret ettiği kaydedildi. Hükümet ise bu yıl yüzde 3.6 küçülme öngörmüştü.

Faydası cari açığa olacak
Türkiye ekonomisindeki daralmanın, daha önceki örneklerden farklı olarak bankacılık ve finans kesiminden kaynaklanmayacağı vurgulanan raporda, 2001 krizinin ardından yeniden yapılandırılan bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik oranının yüksekliğine ve döviz hareketleriyle zehirli varlıklardan kaynaklanan riskin sınırlı kaldığına dikkat çekildi.
Son yerel seçimlerdeki harcamaların ve hükümetin açıkladığı teşvik paketlerinin, düşen iç talebi belli oranda dengelediği anlatılan raporda, Türkiye’nin sağlam bankacılık sektörü ve stok miktarlarının, yeniden ayarlanmasına bağlı olarak 2010’da yüzde 2.2 büyüyeceği tahmin edildi. AB Komisyonu, Türkiye ekonomisinde yıllardır ciddi endişe kaynağı olan cari açığın, bu yıl cari fazlaya dönüşmesinin bile ihtimal dahilinde olduğunu bildirdi. Raporda, ekonomik küçülmenin Türkiye’ye faydalı yönünün cari açıktaki iyileşme olacağı belirtilerek şu görüşlere yer verildi:
“Türkiye’de 2002 yılında gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 1’inden az olan cari açığın 2008 yılında yüzde 5.7’ye kadar çıkmasının en önemli faktörlerinden birisi emtia ve petrol fiyatlarındaki yükselişti. İç talep ve ithalattaki düşüşle birlikte petrol fiyatlarındaki gerilemeden kaynaklanan dış ticaretteki olumlu fiyat şokları, cari açığın ve dış ticaret açığının daralmasını beraberinde getirecektir.
2009 yılında cari açığın gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 1.8’ine ineceğini tahmin ediyoruz. Eğer daralma yönündeki riskler gerçekleşirse Türkiye 2009’da hiç cari açık vermeyebilir.”
Raporda, 2010’da tekrar büyümeye başlayacak Türkiye ekonomisinin, yüzde 2.8 cari açık vereceği öngörüldü. AB Komisyonu’nun ekonomik tahminler raporunda, Türkiye’de enflasyonun bu yıl yüzde 7.3 ve 2010’da yüzde 6.3’e ineceği tahmin edildi. “Enflasyon 2009 yılında hedefin altına gerileyecek.
Enflasyonu düşmeye zorlayan toplam talepteki daralma ve emtia fiyatlarındaki düşüş, (enflasyonu yükselmeye zorlayan) dövizdeki hareketten baskın çıkacaktır. Bu nedenle 2009 yılında enflasyonun Merkez Bankası’nın yüzde 7.5 hedefinin biraz altına inmesini bekliyoruz” denilen raporda, enflasyondaki düşüşün 2010’da da süreceği ifade edildi. 

İşsizlik oranı düşüşe geçecek
Raporda, artan işsizlik ve işçilik ücretlerinin sabit kalmasının işgücü birim maliyetini düşüreceği ve yapısal reformları kolaylaştıracağı kaydedildi.
AB’ye göre geçen yıl yüzde 9.4 olan işsizlik oranı, bu yıl sonunda yüzde 13.1’e ulaştıktan sonra düşüşe geçerek 2010’da yüzde 12.9’a inecek. Daralmayla bu yıl bütçe gelirlerinde hedefin altında kalması beklenen Türkiye’nin, GSYİH’sının yüzde 4.6’sı kadar bütçe açığı vereceği de belirtildi. (Reuters)

AB’yi bu yıl ciddi resesyon  bekliyor
Avrupa Birliği (AB), bu yıl derin bir resesyon bekliyor. Raporda, avro kullanan 16 ülkenin oluşturduğu avro Bölgesi’nin bu yılı yüzde 4 daralmayla kapatacağı açıklandı. Avro Bölgesi 2010’da da yüzde 0.1 küçülecek. Avro Bölgesi’ndeki işsizliğin 2010 sonuna kadar yüzde 11.5’e yükselmesi bekleniyor. Öte yandan, avro bölgesi imalat faaliyetlerinde yavaşlama nisanda son altı ayın en hafif şeklinde gerçekleşti. Endeks, Avro Bölgesi’nin dört büyük ekonomisinde resesyonun en ağır bölümünün geride kalmış olabileceğine işaret etti. Markit’in hazırladığı Avro Bölgesi imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi 36.7 olarak açıklanan nisan ayı öncü verisinin çok az üzerinde 36.8 olarak gerçekleşti ve ekim ayından beri en yüksek seviyeye ulaştı. 

Almanya başı çekiyor
Endeks mart ayında 33.9 değerini almıştı. Küçülme beklentisinde Almanya yüzde 5.5 ile başı çekti. İngiltere ve İtalya’nın yüzde 4.5, Fransa ve İspanya’nın yüzde 3 küçülmesi bekleniyor. Önümüzdeki iki yılda işsizliğin de belirgin biçimde artacağı belirtildi. Komisyona göre 2009 ve 2010 boyunca 8 buçuk milyon iş imkânı yok olacak. Almunia, bankacılık ve uluslararası ticaretin toparlanması durumunda 2010’da yavaş bir düzelmenin başlayabileceğini kaydetti.