'AB üyeliği ikinci en büyük olay'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliği, barış ve istikrar açısından Avrupa için İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük olay olacak" dedi.

NEW YORK - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliği, barış ve istikrar açısından Avrupa için İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük olay olacak" dedi.
Babacan, New York'taki temasları çerçevesinde, 'Küresel Finansal İstikrarsızlık' başlıklı konferansta konuştu. Babacan, dört yıllık süreçte Türkiye ekonomisinin yüzde 7.6 büyüdüğünü ve kronik enflasyon sorununun çözüldüğünü belirtti. Dış ticaret hacminin üç kat arttığını aktaran Babacan şöyle konuştu: "Türkiye'de pek çok başarının temelinde siyasi istikrar yatıyor. Geçici çözümler büyük resimde sonuç vermez. Ekonomik reformları politik reformlar desteklemezse başarı sağlanamaz. Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz reformlar Kopenhag Kriterleri eşiğini geçmemizi ve AB üyelik müzakerelerine başlamamızı sağlayacak kadar güçlü ve hızlı şekilde gerçekleşti. AB vizyonumuz, 10-20 yıl sonra nasıl bir ülke olacağımızı gösteriyor."
'Üyeliğimiz AB'yi farklı bir yere taşıyacak'
Babacan, AB ile müzakerelerin son derece olumlu ilerlediğini kaydederek, "Tam üyelik konusunda zaman zaman çeşitli tartışmalar olsa da, üyeliğimiz AB'yi farklı bir yere taşıyacak. Doğu-Batı ilişkilerinin geleceğini belirleyecek" dedi. Eğitim konusunda da büyük gelişmeler yaşandığının altını çizen Bakan Babacan, "Eğitim hükümet bütçesinde en çok kaynak ayırdığımız alan oldu. Hem genç hem de eğitimli nüfusumuzla AB'ye katacağımız çok şey var" ifadesini kullandı.